Hlavním zdrojem spamu jsou stále USA

Společnost McAfee vydala svou pravidelnou zprávu o stavu spamu (Spam Report). Prosincová data ukazují, že přes veškerá legislativní opatření a trestní postihy zůstávají USA stále hlavním zdrojem nevyžádané pošty.


Zákon CAN-SPAM, který mj. zakazuje používat nepravdivé údaje v hlavičce e-mailu a přikazuje vždy uvést jednoznačnou identifikaci odesilatele (ať už jde o firmu nebo soukromou osobu), byl přitom přijat již v roce 2003. Podle McAfee tak vyvstává otázka, jak je možné účinně bojovat proti internetové kriminalitě v mezinárodním měřítku, když se to nedaří ani v rámci jediné země.

Odstavení serverů společnosti McColo právě před rokem mělo pouze dočasný efekt a množství spamu meziročně opět vzrostlo. Spammeři nyní těží z výhod levného hostingu a možnosti anonymních registrací domén. Jejich metody jsou stále propracovanější, dokáží například rychle měnit používané IP adresy, jakmile se ty aktuálně používané dostanou na blacklisty. Řízení botnetů je nyní také decentralizovanější, což znamená, že jednotlivá akce už útočníky nepoškodí zdaleka tolik jako před rokem.

Na vzestupu je také spam v síti Twitter. Podvodníci se pokoušejí nabídkou peněz přesvědčit uživatele, aby si zde zakládali účty a rozesílali nevyžádané zprávy. Malware i spam je před Vánoci často zaměřen na nabídku padělků značkového nebo luxusního zboží. Přetrvávajícím tématem spamu také zůstává ekonomická recese.

 Komentáře