ICANN znovu kritizuje přesměrovávání neexistujících DNS

Pokud uživatel Internetu zadá chybnou adresu, v řadě sítí se mu nezobrazí oznámení o neexistujícím webu, ale poskytovatelé ho namísto toho automaticky přesměrují jinam – například na vlastní informační stránku nebo na nějaký portál či vyhledávač.


Organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ale nyní tuto techniku zvanou také substituce NXDOMAIN znovu kritizovala. Podle ICANN vyřizování DNS dotazů tímto způsobem vede k tomu, že Internet nefunguje, jak má. ICANN uvádí jako příklad e-maily: normálně by člověk, který pošle e-mail do neexistující domény, ihned dostal oznámení o nedoručitelnosti. Pokud se e-mail ale přesměruje jinam, zařadí se do fronty, zvýší se internetový provoz a člověk zjistí svůj omyl třeba až za několik dní. Doba odezvy se prodlužuje i u webových stránek – pokud web, na který vede přesměrování, padne, uživatel bude mít rovněž problém odhalit, že původní příčinou potíží je chybně napsaná adresa.

Přesměrování může navíc probíhat přes hranice různých zemí, přičemž může dojít ke konfliktu mezi místními zákony. Přesměrovávací služby jsou také lákavým cílem pro hackery, kteří by uživateli raději dostali na své vlastní servery.

ICANN navrhuje, aby v budoucích smlouvách s provozovateli nových generických domén nejvyšší úrovně byl přímo obsažen zákaz této techniky.

 Komentáře