IE9 má omezit sledování aktivit uživatelů na webu

Společnost Microsoft prozradila, že chystaná devátá verze prohlížeče Internet Explorer bude obsahovat funkci zvanou Tracking Protection, která uživatelům dovolí zablokovat internetové stránky, pokud se o nich snaží získávat informace.


"Jakmile uživatelé navštíví jednu webovou stránku, mnoho jiných stránek dostává informace o jejich aktivitách," stojí ve zprávě na MSDN blogu. "Když prohlížeč požaduje po jakékoliv jiné stránce cokoliv (obrázek, soubor cookie, HTML, skript, který lze spustit), browser poskytne data za účelem získání informací. Omezením žádostí po informacích od těchto stránek je možné limitovat údaje, které jsou k dispozici těmto stránkám pro sběr a sledování informací."

Konečný výsledek? Uživatel může ovlivnit sdílení informací o sobě. Jediné, co musí udělat, je zapnout tuto funkci a udělat seznam stránek, které se mají blokovat. Každé stránce, která se objeví na tomto seznamu, bude znemožněno sledování uživatelských dat a zobrazování obsahu od třetích stran.

Samozřejmě má tento přístup i své nevýhody. Například může odfiltrovat materiál, který je pro uživatele zajímavý (představte si například, že při vyhledávání nějakého problému bude na nalezené stránce zablokovaný obsah od třetí strany) a také seznam blokovaných stran vyžaduje neustálé obnovování od uživatele.

Není náhoda, že společnost Microsoft oznámila funkci Tracking Protection nedlouho poté, co Federal Trade Commission oznámila, že by bylo dobré vyvinout Do Not Track systém, který by byl podobný jako Do Not Call systém, který udržuje telefonní čísla mimo ruce firem, které se zabývají telemarketingem. Společnost Mozilla již pracuje na své vlastní verzi blokování sledování.Komentáře