Internet přes Wi-Fi v letadlech čeká regulace

Letecké společnosti nabízející cestujícím připojení k internetu pomocí Wi-Fi přistupují k regulaci. Podle odborníků bude regulačních prvků dále přibývat, byť se sporným výsledkem.Letecké společnosti nabízející cestujícím připojení k internetu pomocí Wi-Fi přistupují k regulaci. Podle odborníků bude regulačních prvků dále přibývat, byť se sporným výsledkem.

V USA nabídla tuto službu jako první společnost American Airlines a Delta Air Lines se chystá se přidat do konce roku. Dodavatelem technologie je v obou případech firma AirCell nabízející službu Gogo.
Obě letecké společnosti budou blokovat „nežádoucí“ obsah. Vede je k tomu především strach z žalob – dítě jdoucí chodbou uvidí pornografii na notebooku cestujícího, letuška spatří web urážející její náboženské přesvědčení. Platit by ovšem mohla letecká společnost za to, že tomu nezabránila. Nicméně uvedené opatření před soudy stejně chránit nemusí; co když bude mít někdo takový „nevhodný“ obsah uložený na pevném disku notebooku? Zůstává samozřejmě také otázkou, jak jsou podobné filtry vůbec účinné. Blokování by každopádně obstarávala rovněž společnost AirCell.
Blokování by se ale mělo týkat i dalšího obsahu či služeb; protože připojení je sdílené všemi cestujícími, bude zřejmě blokováno stahování objemných dat typu filmů, což by mohlo zkomplikovat přístup ostatním cestujícím. Ačkoliv do letadel zvolna pronikají mobilní telefony, v rámci přístupu k Internetu přes Wi-Fi budou nejspíš znemoženy služby VoIP. Za tímto rozhodnutím stojí obava, že by telefonující ostatní cestující rušili.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Centrální server na letišti si nerozuměl s odbavovacími terminály
Na letišti v Dublinu zkolaboval radarový systém
Izrael testuje systém proti únosům letadel


Komentáře