Internetová kriminalita: trh za 275 milionů dolarů

Pokud by byly vybrány veškeré kompromitované platební karty a účty, celkové škody by mohly dosáhnout až 7 miliard dolarů.Podle odhadu společnosti Symantec dosahuje celková roční velikost „trhu“, který generuje internetová kriminalita, objemu 275 milionů dolarů. Trh má ovšem vysoké „transakční náklady“, takže v roce 2007 stačil firmám i jednotlivcům způsobit škody ve výši 2,1 miliard dolarů.
Symantec v rámci své metodiky do této kategorie řadí botnety, spam i phishing. Nejrozšířenějším kanálem, přes který se tyto transakce realizují, údajně představuje IRC a webová fóra.
Největší podíl na transakcích mají stále kradená čísla platebních karet a další osobní údaje, zejména vztahující se k bankovnímu účtu. Přitom se i vlastní transakce mezi podvodníky často realizuje pomocí kradeného čísla platební karty. Pokud by byly vybrány veškeré kompromitované platební karty a účty, celkové škody by mohly dosáhnout až 7 miliard dolarů.
Většina peněz z internetové kriminality míří podle Symantecu ne do Ruska nebo do Číny, ale do USA a Rumunska (až 11 % z celkového objemu - čím je dán podíl zrovna téhle země?). Internetová kriminalita podléhá také sezónním vlnám – největší je během vánoční nákupní sezóny, kdy je v záplavě internetových platebních transakcí obtížnější zachytit ty podezřelé.

Zdroj: PC World.com

Viz také:
Jako službu lze prodávat nejen bezpečnost, ale i malware
Jak organizovaný zločin vydělává pomocí technologie: Tak trochu jiný CIO
Antispamová opatření stála podniky v Evropě již přes 65 miliard eur


Komentáře