Jak rozpoznat teroristu

Společnost IBM si podala několik patentů, které by měly zvýšit účinnost rozpoznávání potenciálních teroristů především na letištích. Základem nově patentovaných metod je postup „hrubou silou“, tedy zjištění maximálního možného množství informací o každém člověku; jejich kombinací by měl systém rozhodnout, zda dotyčný spadá do skupiny představující zvýšené riziko.


Systém by měl pracovat zcela automaticky a jednotlivé informace by se obvykle vůbec nedostaly k jiným lidem, což by mělo omezit rizika zneužití. Jádrem systému jsou senzory všeho a všude, od kamer po chemické detektory a záznamy zvuku. Posuzován bude třeba pohyb očí, tón hlasu, přítomnost „kradmých pohybů“, ale i značka deodorantu, plemeno psa, přítomnost holi, způsob držení zavazadla, doprovod dítěte, co sledovaný zrovna jí či pije, jaký typ oblečení má na sobě a jaké značky... Kombinací záznamu z kamery a zvukového záznamu jde sledované osoby rozdělit též dle typu dýchání.

Jakkoliv to na první pohled tak nevypadá, podle serveru Register by kombinací těchto údajů, třeba věku, barvy klobouku, značky koupené minerálky a mrkání, opravdu mohlo být možné identifikovat podezřelé lidi. Systém by oproti těm současným pracoval „na pozadí“, nijak lidi neobtěžoval časově náročnými či ponižujícími prohlídkami. Ty by čekaly jenom detekované podezřelé. Samozřejmě je důležité, aby extrakce znalostí ze systému probíhala když už ne v reálném čase, tak alespoň dost rychle na to, aby teroristu šlo identifikovalo ještě před tím, než svůj čin provede.

Jako první námitka se ale nabízí toto: dokáže se popsaný systém nasazený např. na letišti vyrovnat s tím, že v takto kosmopolitním prostředí se nacházejí lidé, mezi nimiž jsou velké kulturní rozdíly – a tedy sklopené oči mohou u různých lidí znamenat něco jiného? Navíc bude systém třeba nastavit na „ekologické“ faktory: Oblečení závisí na roční době a aktuálním počasí, na rychlost našich reakcí a pohyby očí/ospalost má zase vliv to, zda je den nebo noc...

 Komentáře