Jak udržet Windows XP SP2 bezpečná?

Microsoft před pár týdny přestal podporovat Windows XP SP2. Co mají dělat jeho uživatelé? Stručně: Změnit prohlížeč a po opuštění Internet Exploreru se dál chovat stejně jako dříve.


Především, problém se vůbec netýká těch, kdo mají 64bitová Windows XP. Zde neexistuje SP3 a podpora Windows XP SP2 trvá dál.

Uživatelé 32bitových verzí Windows XP se musí připravit na to, že Microsoft už pro ně nadále nebude vydávat opravy a aktualizace; a to nejen pro samotný operační systém, ale i pro komponenty, které se aktualizují spolu s ním – tedy především Internet Explorer, Outlook Express a Windows Media Player.

Nejjednodušší řešení proto samozřejmě znamená přejít na Windows XP SP3, který bude podporován až do roku 2014. Co dělat, pokud ale tento postup z nějakého důvodu použít nejde?

V první řadě je třeba přejít z Internet Exploreru na jiný prohlížeč. Jejich podpora a vydávání oprav není závislé na rozhodnutích Microsoftu. Mozilla sice uvažovala, že přestane podporovat Firefox na Windows 2000 a XP SP2, ale nakonec se rozhodla tak neučinit. Starší operační systémy bude zřejmě podporovat i Firefox 4, jehož finální verze by se měla objevit letos v listopadu.

Důležité je věnovat pozornost záplatám třetích stran, např. doplňků webového prohlížeče, Adobe Readeru apod. Protože software třetích stran je stejně dnes hlavním zdrojem bezpečnostních rizik, ukončení podpory XP SP2 zde situaci z hlediska bezpečnosti uživatele de facto nijak nezhorší. Samozřejmě, že pečovat o tento software je trochu náročnější než u Microsoftu; ostatní výrobci nemají tak konformní (a automatizované) systémy aktualizací.

Samozřejmě platí i další rady nezávislé na provozovaném OS: aktuální antivirus, zapnutý firewall, práce s přílohami v e-mailu, klikání na odkazy...

Nakonec, jak dodává americký Computerworld, má smysl nadále číst bulletiny zabezpečení Microsoftu. Kromě záplat Microsoft totiž také vydává řadu nástrojů FixIt a doporučení, jak určitým rizikům předejít úpravami nastavení. Většina těchto informací pro novější OS byl měla být nějak použitelná i pro Windows XP SP2...

 

 Komentáře