Jak zařídit, aby hard disk byl opravdu nečitelný

Aluminotermická reakce, rozmetání pevného disku podomácky vyrobenou bombou, klasické kladivo, plazmový řezač, acetylenový hořák, roztavený kov. Zajímavou variantou je drtička či řezačka...Občas slýcháme o případech, jak někdo někde zapomněl harddisk, jak prodal počítač s harddiskem obsahujícím cenná data nebo jak prostě data dle svého nejlepšího přesvědčení smazal, ona však byla přesto k nalezení (třeba po obyčejném zformátování). Dále popsané metody tomu spolehlivě zabrání.
A současně známe také řadu komických videí o tom, jak nepříčetný uživatel rozbíjí počítač kladivem či ho rovnou háže z okna.
Redaktoři amerického Computerworldu to trochu zkombinovali a na YouTube se podívali na videa, která znázorňují likvidaci pevného disku. Ačkoliv motivace pro tyto akce může být snad i seriózní, jako celek jsou tato videa míněna samozřejmě žertem. Některé z použitých metod ohrožují toho, kdo je provádí, jiné jsou nejspíš rovnou v rozporu se zákonem (kvůli možnému ohrožení obecnému). Co se na YuoTube nalezlo?

Aluminotermická reakce: prostě dát harddisk do hořlavé směsi práškového hliníku s nějakým kovovým oxidem, v tomto případě železa, a zapálit. (Hliník se jinak chová celkem umírněně, prášková podoba je ovšem něco jiného.) Při této reakci vzniká obrovská teplota, kterou nepřežije samozřejmě ani harddisk.
Následuje rozmetání pevného disku podomácky vyrobenou bombou, klasické kladivo, plazmový řezač, acetylenový hořák, roztavený kov. Zajímavou variantou je drtička či řezačka, redaktoři Computerworldu zde prezentují svůj vlastní postup s použitím čehosi na způsob cirkulárky. Ovšem pozor, diskutující tvrdí, že přeříznout disk vejpůl stále nepředstavuje žádnou záruku toho, že by se k datům přece jen ještě nešlo nějak dostat...

Zdroj: Computerworld.com
Zde naleznete i odkazy na příslušná videa.

Viz také
Na Princetonské univerzitě ukázali, že šifrování data v notebooku neochrání
Disky Cheetah umožňují automatické hardwarové šifrování


Komentáře