Kaspersky: Mobilní malware se stává podnikáním

Mobilní malware zažívá prudký vzestup. Jak prudký? Bezpečnostní společnost Kaspersky za minulý rok zaznamenala více než 143 tisíc nových modifikací zákeřných programů, jež se zaměřují právě na mobilní zařízení.

Kaspersky: Mobilní malware se stává podnikáním


Ve stejném roce bylo k šíření malwaru použito 3,9 milionů instalačních balíčků. „Můžeme s jistotou říct, že kyberzločinec už nadále není osamělým jedincem, ale je součástí propracované obchodní operace,“ zmínila společnost na svém blogu. „Už je celkem jasné, že se vyvinulo celé odvětví, jež se soustředí pouze na zisk, což je z funkcí malwaru celkem zřejmé.“

Data společnosti Kaspersky naznačují, že 98 % veškerého mobilního malwaru v roce 2013 bylo zaměřeno na zařízení operačním systémem Android. Toto zjištění je podporováno i novým výzkumem společnosti Cisco.

„Odvětví mobilního malwaru se stále více zaměřuje na efektivnější vydělávání, to znamená převážně na phishing, krádeže údajů o platebních kartách a převod peněz z bankovních karet na mobilní zařízení a z mobilního zařízení do elektronických peněženek zločinců,“ vysvětluje Kaspersky.

„Kyberzločinci se stali touto metodou nelegálního získávání peněz posedlí. Na začátku roku jsme věděli o 67 bankovních trojských koních. Na konci loňského roku už bylo unikátních vzorků takových aplikací 1321.“

Momentálně většina těchto trojských koní ovlivňuje především uživatele z Ruska, kde se odehrává 40,3 % mobilního kyberzločinu. Kaspersky však upozorňuje, že ani lidé z jiných zemí by svou bezpečnost neměli brát na lehkou váhu. „Očekáváme, že mobilní kyberzločin v roce 2014 poroste i v ostatních zemích,“ upozornila společnost.

Nejznámější případy těchto trojských koní jsou třeba Svpeng, který se šíří přes textové zprávy a snaží se ukrást peníze z bankovních účtů. Dále Perkele, malware, který k šíření používá QR kódy, nebo Wroba, jenž nahrazuje bankovní aplikaci na zařízení a krade přihlašovací údaje.

 

Úvodní foto: © Kaspersky Labs


Komentáře