Kaspersky představil vlastní super bezpečný operační systém

Vlastní specializovaný operační systém pro vestavěné systémy s přísnými kyberbezpečnostními požadavky či pro zařízení internetu věcí představila firma Kaspersky Lab. Podle výrobce výrazně snižuje šance výskytu skrytých funkcionalit a minimalizuje riziko kybernetického útoku.

Kaspersky představil vlastní super bezpečný operační systém


Platforma programům dovolí realizovat pouze doložitelné operace. Aplikace tak budou muset být napsané v „tradičních“ kódech a splňovat přísná bezpečnostní pravidla a obsahovat standardní funkcionality. Pouze to, co bude definované těmito pravidly, bude moci být provedené, včetně funkcionalit samotného operačního systému.

Tento přístup se ukázal být v průběhu vývoje operačního systému velmi časově náročný, ale pro vývojáře aplikací nabízí jasné výhody: bezpečnostní strategie může být navržena souběžně s danou funkcionalitou.

Ta navíc může být ihned otestována – chyba v kódu totiž znamená nezdokumentované chování, které je operačním systémem zablokováno. Především však vývoj bezpečnostní strategie může být přizpůsoben konkrétním obchodním záměrům: bezpečnost může být zpracována na základě požadavků aplikace, a nikoliv opačným způsobem.

Řešení navíc klade důraz na obecně užívané bezpečnostní principy, jako jsou Separation Kernel, Reference Monitor, Multiple Independent Levels of Security nebo architektura Flux Advanced Security Kernel.

Co se týče nasazení, výrobce kromě orientace na tři klíčová odvětví - telekomunikace, automobilový průmysl a těžký průmysl – ještě navíc připravuje speciální balík zaměřený na finanční odvětví (například bezpečnost POS terminálů) a bezpečnostní vylepšení kritických operací pro běžné linuxové systémy koncových uživatelů.

KasperskyOS je dostupný ve třech verzích, každá se specifickými funkcemi -- KasperskyOS, Secure Hypervisor a  Security System. Prvně jmenovaný  se může použít jako základ, na němž lze postavit síťové routery, IP kamery nebo IoT ovladače.

Secure Hypervisor je schopný vytvořit aplikace s přísnými kontrolními procesy vzájemné komunikace a lze jej využít i pro všeobecné bezpečnostní účely (včetně zabezpečených operací koncových zařízení).

A konečně Security System přináší silné zabezpečení tradičním operačním systémům, vestavěným operačním systémům a operačním systémům reálného času, přičemž je nutné minimální množství dalších vývojářských zásahů.

Novinka, na jejímž vytvoření firma podle svých slov pracovala 15 let, je dostupná pro partnery typu OEM, ODM, systémové integrátory či softwarové vývojáře.

Úvodní foto: Kaspersky Lab


Komentáře