Každý devátý firemní počítač se může nakazit malwarem

Zpráva Avast Global PC Risk Report 2019 zkoumá míru, s jakou se uživatelé firemních počítačů po celém světě mohou setkat s kybernetickými hrozbami.

Každý devátý firemní počítač se může nakazit malwarem


Podle nové zprávy společnosti Avast je každý devátý firemní počítač na světě vystaven riziku infekce malwarem. Pákistán, Vietnam a Čína vévodí seznamu nejrizikovějších zemí k podnikání s více než jednou ze tří možných infekcí. Spojené státy, Nizozemsko a Irsko zaznamenaly nejnižší možné riziko; i přesto však mají jedenáctiprocentní šanci setkat se s hrozbou.

Závěry byly zveřejněny ve zprávě Avast Global PC Risk Report 2019, v rámci které Avast analyzoval detekce hrozeb s cílem zjistit četnost počítačových útoků cílených na PC ve firemních sítích. Analýza za období 30 dnů od srpna do září 2018 porovnává pravděpodobnost kybernetického útoku na počítače v malých a středních podnicích (SMB) podle zemí a oblastí s cílem určit nejvíce ohrožená místa.

Jak je na tom Česko?

Ze zprávy vyplývá, že Česká republika je na tom z pohledu kybernetické bezpečnosti relativně dobře, byť rozhodně nejde o pozici nejbezpečnější země na světě. Patrný je zejména rozdíl mezi mírou ohroženosti domácích a firemních uživatelů. Právě v druhé kategorii jsme velmi silní a dostali jsme se do první desítky zemí, v nichž jsou firemní uživatelé ohroženi nejméně. Výborně si pak vedeme v míře ohroženosti pokročilými hrozbami, kdy máme druhý nejnižší ukazatel rizika (nižší má už jen Slovensko).

 

Deset zemí, ve kterých nejvyšší míra rizika pro firmy, že se setkají s PC hrozbou

1

Pákistán

36.15 %

2

Vietnam

35.56 %

3

Čína

31.59 %

4

Indonésie

29.53 %

5

Jižní Korea

28.15 %

6

Filipíny

25.90 %

7

Katar

24.93 %

8

Venezuela

24.43 %

9

Malajsie

22.99 %

10

Peru

22.86 %

 

Deset zemí, ve kterých je pro firmy relativně nižší míra rizika, že se setkají s PC hrozbou

1

Spojené státy

8.13 %

2

Nizozemsko

8.25 %

3

Irsko

8.78 %

4

Austrálie

9.31 %

5

Belgie

9.61 %

6

Velká Británie

9.65 %

7

Česká republika

9.74 %

8

Luxembursko

10.02 %

9

Švédsko

10.09 %

10

Kuvajt

10.12 %

 

 

Při výpočtu míry rizika dle operačních systémů Avast zjistil, že firmy používající Windows 7 a 10 jsou nejvíce ohroženy (jeden z devíti případů se setká z hrozbou; 11,12 % a 10,95 %). Následují uživatelé systému Windows 8 (9,38 %) a uživatelé systému Windows Vista (6,97 %).

Stále existuje mnoho lidí, kteří používají zastaralé verze systému Windows, a to i ty, které se nacházejí na nejnovější verzi operačního systému Windows 10, což znamená, že jsou potenciálně ohroženi kybernetickými hrozbami. Zpráva Avast PC Trends Report 2019 nastiňuje, jak 9 % všech Windows 10 a 15 % operačních systémů Windows 7, které se v současné době používají v celosvětovém měřítku, jsou zastaralé nebo nezáplatované, a tudíž potenciálně zranitelné.

„S průměrnou cenou počítačové kriminality pro organizaci, která se odhaduje na 13 milionů dolarů, může být dopad na finance a reputaci malé a střední firmy zasažené kyberútokem  nenapravitelný,“ uvedl Kevin Chapman, generální ředitel a seniorní viceprezident divize Avast Business. Zpráva Avast Global PC Risk Report 2019 zahrnuje výsledky ze 158 zemí světa. Statistiky jsou průměry založené na dvou typech hrozeb: celkové a pokročilé. Celkové hrozby zahrnují jak jednoduché tak i pokročilé hrozby.

Jednoduché hrozby lze definovat jako malware vyvinutý skripty, které neobsahují pokročilé packers, anti-emulační funkce a jiné typy vlastní ochrany. Pokročilé hrozby jsou ty, které šíří národní státy, malware s vlastními packery a hardcore anti-emulačními funkcemi, které nejsou známé a jsou schopny obcházet společné technologie ochrany.

Úvodní foto: © Piumadaquila - Fotolia.com


Komentáře