Keylogger – nezvaný, leč běžný společník

Klasické počítačové viry jsou v hlubokém útlumu, nicméně na jejich místo nastupuje nepřeberné množství dalších nepřátelských programů. Mezi nejrychleji rostoucí kategorii škodlivých kódů patří i tzv. keyloggery (snímače stisknutých kláves).Klasické počítačové viry jsou v hlubokém útlumu, nicméně na jejich místo nastupuje nepřeberné množství dalších nepřátelských programů. Mezi nejrychleji rostoucí kategorii škodlivých kódů patří i tzv. keyloggery (snímače stisknutých kláves).
Analytická společnost iDefense v roce 2005 registrovala přes 6000 keyloggerů, zatímco o rok dříve jen 3753 ks. Před zhruba pěti lety přitom v této kategorii bylo jen cca 300 programů. Keylogger coby nástroj k monitorování stisknutých kláves je oblíbeným nástrojem při provádění kyberzločinů (např. „odposlouchávání“ přihlašovacích jmen a hesel) a při průmyslové špionáži.
Jen pro představu o nebezpečnosti a nepříjemnosti keyloggerů: podle pojišťovací firmy Nationwide Mutual jsou ztráty na jednu osobu zasaženou keyloggery vyčísleny ve výši 3968 USD. Průměrná doba odstranění následků incidentu pak je 81 pracovních hodin.


Komentáře