Kingston DataTraveler 2000

Společnost Kingston je známý producent paměťových medií, karet a SSD disků a zdálo by se, že hlavní parametry, které výrobce zajímají je rychlost a kapacita.

Kingston DataTraveler 2000


Společnost Kingston je známý producent paměťových medií, karet a SSD disků a zdálo by se, že hlavní parametry, které výrobce zajímají je rychlost a kapacita. Ale jsou aplikace, u kterých je důležitým faktorem také bezpečnost. Zejména pokud se jedná například o osobní data nebo jiné citlivé informace. Pevné disky a zejména operační systémy Windows podporují šifrování a zabezpečení ukládaných dat, ale u přenosných medií tato problematika příliš vyřešena není. Pokud nepoužijete specializovaný program jako je například VeraCrypt a nebo nemáte zakoupenou verzi Windows Pro nebo Enterprise jsou data na USB disku při jeho ztrátě zcela nezabezpečena.

Kingston nabízí několik řešení, jak data chránit. Jedním z nich je šifrováním vybavený disk DataTraveler 2000. K ochraně dat používá hardwarovou realizované šifrování 256-bit AES v XTS modu. Jeho výhodou je, že se zcela obejde bez jakékoliv softwarové podpory. Odemykání a zamykání disku totiž probíhá prostřednictvím integrované klávesnice. Disk je také vybaven dvěma diodami, které signalizují stav disku. K ochraně dat je použit pin kód. Ten může mít 7-15 čísel, přičemž si disk kontroluje, aby nebyly použity snadno odhalitelné kombinace, například prosté posloupnosti čísel. Po zakoupení disku je prvním krokem změna továrního pinu. A pak již stačí disk vložit do PC a nahrávat soubory. Po vyjmutí disku dojde k jeho automatickému uzamčení. Je také možné nastavit automatické zamčení po určité době od 1-99 minut. To je ideální pro případ, že zapomínáte disk v počítači, ke kterému má přístup i někdo jiný. V manuálu je zmíněna poměrně rozsáhlá možnost administrace disku. Lze povolit pouze čtení z disku, je možné nastavit administrátorský pin, který poslouží, pokud uživatel zapomene svůj a hrozila by ztráta uložených dat.

K té může dojít, pokud uživatel nebo administrátor 10x chybně zadá svůj pin. USB disk vyhodnotí situaci jako pokus o proniknutí k souborům a celý obsah vymaže.

Co se týče nabízených kapacit a rychlostí disků, k dispozici jsou 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB a rychlost čtení se pohybuje od 80-120MB/s a pro zápis počítejte s 12-40MB/s. A pokud bychom měli shrnout hlavní výhodu tohoto disku, spatřujeme ji v nezávislosti rychlosti šifrování na výkonu procesoru. Dále je disk certifikován dle FIPS 197. V neposlední řadě je to administrátorský režim, který usnadňuje nasazení v podnikovém sektoru.

+ HW šifrování

+ nezávislost na OS

+ časově nastavitelné automatické zamykání

64GB verze – 3899.- Kč s DPH

Úvodní foto: Kingston










Komentáře