Kolik stojí údaje o kreditní kartě a bankovním účtu?

Společnost Symantec vytvořila kalkulátor Norton Online Living Calculator, pomocí kterého může zájemce zjistit hodnotu svých aktiv online, jejich cenu pro zloděje i celkové bezpečnostní riziko.


V nedávném průzkumu Norton Online Living Report uvedla neprostá většina (99 %) dotazovaných, že přijali opatření k ochraně svých informací online. Zpráva ale současně ukazuje, že počítače těchto lidí byly napadené a měly nainstalovaný nedostatečný bezpečnostní software, takže byly hlavním cílem počítačových zlodějů. Lidé nejsou tak chráněni, jak si myslí.

Po zodpovězení několika otázek o činnostech, které provádíte online, se v kalkulátoru zobrazí odkaz na tipy a zdroje a tři výsledky:

  • Odhad vašeho rizika online: Vysoké, střední, mírné a nízké.

  • Vaše cena online: Hodnota, kterou přisoudíte svým aktivům online (např. kreditním kartám, bankovním účtům, e-mailovému účtu).

  • Vaše cena online na černém trhu: Cena, za kterou by mohl počítačový zloděj koupit vaše osobní údaje v podzemní ekonomice.

Cílem kalkulátoru Norton Online Living Calculator je pomoci lidem přehodnotit jejich akce (nebo nečinnost) týkající se informací, které poskytují nebo ke kterým přistupují online. Vytváření povědomí o problému je prvním krokem k prevenci počítačoví kriminality.

Podle 14. každoroční zprávy Symantec Internet Security Threat Report se útočníci stále více zaměřují na spotřebitele, a to tak, že infikují důvěryhodné webové servery s velkým objemem provozu. 90 % všech hrozeb se snaží získat důvěrné informace, jako jsou čísla kreditních karet a pověření k bankovním účtům, které lze rychle proměnit na hotovost prodejem za nepatrnou cenu. V roce 2008 se kreditní karty prodávaly za 0,06 až 30 dolarů za kartu a cena prodávaných práv k bankovním účtům se pohybovala v rozsahu od 10 do 1 000 dolarů.

 Komentáře