Krádež softwaru se nemusí vyplatit. Proč investovat do legálního a kde jej uložit?

Pirátství ve firmách neustále stoupá, a to i přes zvyšující se frekvenci hackerských útoků a sankcí, kterým v důsledku odhalení čelí. Přečtěte si o tom, proč je zakoupený originální software výhodnější než ten kradený a jak jej nejlépe zabezpečit.

Krádež softwaru se nemusí vyplatit. Proč investovat do legálního a kde jej uložit?


Firmy, ale také jednotlivci, stále považují software za produkt, za který je škoda platit. Ačkoli mnohdy tvoří esenciální součást jejich práce nebo volnočasových aktivit, počítačové programy jsou, možná kvůli jejich nehmotné povaze, tím, na čem se nejvíce šetří a kde se stále šíří krádeže.

Nejedná se ale jen o samotné pořizování softwaru, které způsobuje problémy. Společnosti v některých případech legální licenci zakoupí, posléze ji ale oficiálně neaktualizují nebo ji s růstem firmy rozšiřují dál mezi zaměstnance především nelegálně. Firmy také k získání plné verze softwaru využívají licence, které jsou určené k nekomerčním, výukovým nebo výzkumným účelům.

Nelegální software ale nepramení jen z potřeby majitelů společností ušetřit. Jde také o nedostatečnou kontrolu a školení zaměstnanců, kteří si na svá pracovní zařízení instalují nelegální programy bez vědomí svých nadřízených. Mimo veškerou kontrolu pak zaměstnanci vnímají pracovní mobilní telefony, které ale mohou být stejným mediátorem škodlivého softwaru jako například počítač.

Nejvíce ke krádežím dochází podle studie protipirátské organizace BSA | The Software Alliance v oblasti výroby, kde podnikatelé odmítají platit za softwary sloužící k návrhu konstrukcí, staveb, designu nebo technologického procesu výroby. Hned za výrobou jsou kreativní a marketingové obory, méně se nelegální programy využívají v sektoru obchodu a služeb.

Pokuta 400 tisíc korun

Nelegální software přitom v dlouhodobém měřítku skýtá více hrozeb než užitku. Protože takový software není dostatečně zabezpečený a je stahovaný z potenciálně nebezpečných webů, snadno se firemní zařízení stanou terčem hackerského útoku a mohou přijít o cenná data.

Využívání nelegálního softwaru ve velkém pak vede k odhalení a vymáhání sankcí. Ty se mohou pohybovat ve statisících. Například průměrná náhrada škody za využívání černého softwaru se v roce 2016 vyšplhala na 400 tisíc korun. Často se jedná o nahlášení od konkurence, která využívá programy legálně a zahrnuje tak náklady na ně do svého rozpočtu, čímž je oproti nepoctivým firmám znevýhodněná.

Jak mít legální software pod ochranou?

Z výše zmíněných rizik je patrné, že počítačový software je produktem jako každý jiný a zaplacení platné licence přináší výhody z hlediska férové soutěže i, a to především, bezpečnosti. Pokud takový software máte, je samozřejmě také důležité ho uchovávat tak, aby nedošlo k jeho nedbalému odstranění, nabourání nebo odcizení dat, která obsahuje.

Většina firem si nemůže dovolit vlastní nákladné IT oddělení s datacentrem. Efektivní variantou je tyto služby outsourcovat do rukou spolehlivé firmy, která má s vedením datacentra zkušenosti, má odpovídající kvalifikace a certifikace a nabízí různé druhy serverů nabízející tak flexibilní využití. Vaše data a software máte v takovém případě pod permanentním dohledem, aniž byste se museli sami věnovat jejich údržbě.

Pokud máte zájem o doporučení konkrétní firmy, doporučil bych Vám navštívit web casablanca.cz, jedná se už o relativně velkou firmu, ale ne příliš velkou, má dlouholetou tradici a nevybavuji si, že bych na ně někdy slyšel stížnosti.

Úvodní foto: Casablanca


Komentáře