Kritická infrastruktura čelí politicky motivovaným útokům


Společnost Symantec zveřejnila výsledky studie Ochrana kritické informační infrastruktury. Ze studie vyplývá, že 53 % subjektů kritické infrastruktury bylo v posledních 5 letech průměrně 10krát napadeno kyberkriminálníky. Průměrné náklady na takový útok byly 850 000 dolarů.

„Zabezpečení kritické infrastruktury není jen záležitost státu. V mnoha zemích je většina národní kritické infrastruktury v rukou soukromých společností a řadu z nich tvoří malé firmy s méně než 100 zaměstnanci,“ uvedl Justin Somaini, Chief Information Security Officer společnosti Symantec. „Samotné zabezpečení kritické infrastruktury nestačí, aby mohly společnosti čelit sofistikovaným útokům kyberkriminálníků. Příkladem skutečné hrozby je virus Stuxnet, který cílí na energetické společnosti po celém světě. Ochrana před takovým virem vyžaduje systém kontrolních procesů a komplexní řešení v oblasti zabezpečení, ukládání dat a zálohování.“

Respondenti odhadli, že 3 z 5 útoků byly dokonce velmi efektivní z hlediska způsobených škod. Průměrné náklady na takový útok byly 850 000 dolarů.

Podniky jsou ochotné na zabezpečení kritické infrastruktury spolupracovat s vládou. Téměř všechny firmy (90 %) jsou do státního programu zabezpečení kritické infrastruktury zapojeny, z toho 56 % z velké části nebo zcela. 2/3 subjektů se pozitivně staví k vládním programům a jsou ochotny s vládami spolupracovat.

Výzkum byl proveden v srpnu 2010 mezi 1 580 zaměstnanci subjektů kritické infrastruktury z 15 zemí a 6 průmyslových odvětví.Komentáře