Kvantová kryptografie může být zranitelná?

Ačkoliv kvantová kryptografie není nasazována tak rychle, jak se dalo předpokládat před nějakými pěti lety, faktem je, že ji dnes používá řada bank a ve Švýcarsku byla tato forma šifrování použita i při volbách.Ačkoliv kvantová kryptografie není nasazována tak rychle, jak se dalo předpokládat před nějakými pěti lety, faktem je, že ji dnes používá řada bank a ve Švýcarsku byla tato forma šifrování použita i při volbách.
New Scientist přinesl informaci o tvrzení Vadima Makarova z univerzity v norském Trondheimu, podle něhož je většina implementací kvantové kryptografie dostupná dnes na trhu zranitelná; nejde o nějaký fyzikální objev nebo zpochybnění teoretických základů, ale o možný problém konkrétních systémů (tedy konkrétního uspořádání detektorů laserových pulzů).
New Scientist přináší podrobnosti, jak může být útok proveden a komunikace odposlouchávána, aniž by to příjemce zjistil. Úspěšný útok ale vyžaduje ovládnout konkrétní hardwarové zařízení (v takovém případě je možný úspěšný útok skoro na cokoliv). Vlastní útok je pak proveden proti klíči posílanému nezabezpečeným kanálem. Oslovení odborníci i diskutující na New Scientistu pokládají problém za spíše teoretický než zneužitelný v praxi.

Podrobnosti New Scientist
Vlastní preprint Makarovova článku

Viz také seriál:
Jak funguje zpráva šifrovacích klíčů


Komentáře