Kyberzločin: Android je jako mobilní Windows

Podle nového výzkumu se nejrozšířenější mobilní operační systém Android stal pro kyberzločince stejně populárním cílem útoků jako systém Windows v počítačích.


Bezpečnostní společnost Kaspersky Lab ve své poslední zprávě o vývoji malwaru mimo jiné uvedla, že Android, který používá téměř 80 % smartphonů, se pomalu vyrovnává nadvládě Windows v počítačích. Android se tak podle společnosti stává nejzajímavějším mobilním cílem útoků.

Rozdíl mezi malwarem pro Windows a Android je v tom, že druhý jmenovaný se rozvíjí mnohem rychleji, protože zločinci využívají svých zkušeností získaných za posledních 20 let ve světě osobních počítačů. „Vývoj malwaru pro Android probíhá mnohem rychleji, než tomu bylo v případě Windows,“ informoval Roel Schouwenberg, vrchní výzkumník Kaspersky Lab.

„Nejpovedenějším“ malwarem je prozatím Backdoor.AndroidOS.Obad.a, který společnost označila v červnu tohoto roku za prozatím nejdůmyslnějšího mobilního trojského koně. Dokáže například otevřít zadní vrátka pro stahování souborů, krást informace o telefonu a instalovaných aplikacích, odesílat SMS na prémiová čísla a šířit malware pomocí připojení Bluettoth.

Obad také využívá šifrování a zakrývání kódu, aby mátl antivirové analýzy. Navíc zneužívá tři nové slabiny Androidu. Kaspersky Lab po analýze kódu tohoto trojského koně dospěla k závěru, že se svou stavbou podobá malwaru pro Windows.

Naprostá většina nově vznikajícího malwaru stále míří na nejvýnosnější Windows. Rostoucí počet vzorků škodlivých programů v Androidu nicméně dává tušit, že nastupující generace kyberzločinců se nyní začíná zaměřovat na smartphony, jejichž prodeje začaly převyšovat prodeje nových počítačů.

V první polovině tohoto roku počet shromážděných vzorků škodlivého kódu poprvé pokořil hranici 100 000. Což je více než za celý loňský rok, kdy Kaspersky Lab nasbírala 76 000 vzorků. Přesto však míra nakažení smartphonu zůstává poměrně nízká. Například při červnovém třídenním pátrání po Obadu zaznamenal Kaspersky 0,015 % pokusů o instalaci ze všech zaznamenaných malwarů.

Míra nakažení bude pravděpodobně stoupat s tím, jak se vyvinou další distribuční kanály kromě primárního Google Play a několika dalších, které jsou v provozu v současnosti.

 

Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře