Lednový MessageLabs Intelligence Report: Farmaceutický spam na ústupu

Symantec představil výsledky lednové zprávy MessageLabs Intelligence Report. Analýza odhaluje, že došlo k dvoutýdennímu poklesu množství nevyžádané pošty.


Spam dnes představuje pouze 78,6 % veškeré nevyžádané pošty, což je nejméně od března 2009, kdy byl celosvětový podíl nevyžádané pošty 75,7 %. Objem spamu v lednu 2011 byl o 65,9 % nižší než v lednu 2010, kdy spam představoval 83,9 % všech e-mailů.

Současný pokles je podle Symantecu výsledkem zastavení činnosti tří zásadních botnetů, které rozesílaly nevyžádanou poštu - Rustock, Lethic a Xarvester - a důvodem byly také neshody mezi gangy zaměřenými na rozesílání farmaceutického spamu. Během těchto dvou týdnů klesl objem spamu o 58 % z 80,2 miliardy nevyžádaných e-mailů za den na 33,5 miliardy nevyžádaných e-mailů každý den, což připomíná podobný pokles při odstavení kalifornského ISP McColo na konci roku 2008 a začátkem roku 2009.

„Odstavení Spamitu částečně přispělo ke snížení množství spamu," uvedl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst, Symantec.cloud. „Nicméně hlavním důvodem budu pravděpodobně jiné faktory, jako je konsolidace a restrukturalizace gangů zaměřených na rozesílání farmaceutického spamu, což vedlo k nestabilitě na trhu a snahou nových subjektů o využití této obchodní příležitosti. Očekáváme, že v roce 2011 se objeví nové značky farmaceutického spamu a botnety budou v této oblasti vzájemně soupeřit."

Farmaceutický spam dosáhl svého vrcholu v květnu 2010, kdy bylo až 85 % spamu spojeno s farmaceutickými výrobky. V lednu 2011 farmaceutický spam představoval asi 59,1 % veškeré nevyžádané pošty. Dříve byla nejčastější značkou farmaceutického spamu Canadian Pharmacy, ale když skončil Spamit v říjnu 2010, zmizela i tato značka a jednotlivé pobočky se zaměřily na rozesílání spamu pro jiné značky.

Botnety byly v roce 2010 zodpovědné za  88 % světového spamu. Ale na konci roku 2010 toto procento kleslo na 77 procent.  Komentáře