Lokální bezpečnost ve Windows Ukradli vám uzˇ notebook?

Při pomyšlení na možnou krádež přenosného počítače následují ve většině případů pocity, související s nemalou finanční újmou či hněvem šéfa nad zmařenými investicemi do pracovního vybavení. Bohužel jen málokomu při myšlenkách nad tímto zcela reálným scénářem přijde na mysl v první řadě zcela odlišná věc, a to je možnost úplné kompromitace takto uložených dat.Hledáte vhodné bezpečnostní řešení pro domácí či pracovní počítač? Sháníte software, kde bude vše v jednom? A už jste viděli, co po delší době mírně „partyzánského“ vývoje připravila brněnská společnost AEC? Neviděli? Pak jste na správném místě!

Tuzemská firma AEC je již delší dobu známa nejen jako dodavatel kompletních bezpečnostních řešení, složených z produktů řady firem, ale také díky svému vývojářskému týmu, jehož kvality před časem docenila i významná společnost na poli bezpečnosti Norman Data Defense. Když se před lety vývojový tým AEC opět pustil do tvorby aplikací „za sebe“, nezbývalo než čekat, jak to dopadne. A výsledkem je výborný software, který vám zde krátce představíme.

TrustPort Phoenix Rebel je komplexní balík bezpečnostních aplikací pro ochranu lokálních pracovních nebo domácích stanic či nejlépe přenosných počítačů, ale také – v příslušné vyšší verzi – pro ochranu serverových strojů. Obsahuje ty nejdůležitější aplikace pro ochranu proti běžným hrozbám: antivirový program, personální firewall, bezpečný virtuální disk pro šifrování souborů, spolehlivou „skartovačku“ dat a bezpečné úložiště pro správu a užívání certifikátů. Kombinace uvedených komponent je naprosto nekompromisním krokem k zajištění ochrany privátních dat a k důslednému „opevnění“ vašeho počítače.

Základem ochrany je bezesporu antivirový program, nabízející základní výbavu, tedy rezidentní ochranu, sken vybraných složek či souborů na požádání a bezobslužnou automatickou aktualizaci. Srdcem antiviru je právě stroj z dílen firmy Norman, což lze bezesporu považovat za záruku kvality. Druhým základním nástrojem je určitě osobní firewall – a zde se tvůrci rozhodně vyznamenali. Výborná je výchozí sada pravidel pro různé druhy běžné komunikace, logika tvorby pravidel a samotné řízení komunikace jsou velice přehledné a pokud si nepřejete zdlouhavé nastavování, samozřejmě můžete použít základní úrovně ovládané pomocí tradičního posuvníku. Velmi slušné jsou u firewallu i možnosti sledování událostí a provádění diagnostiky síťového provozu.

Třetí nástroj se stará o transparentní šifrování souborů v podobě virtuálních disků, jež lze připojovat a mapovat jako diskové jednotky v systému a přirozeně s nimi tak pracovat. K zabezpečení si můžete mimo jiné vybrat standard AES s délkou klíče 256 bitů. Program nabízí řadu drobných, ale důležitých funkcí, jako je třeba automatické odpojování (rozuměj totální znepřístupnění) takovýchto úložišť při hibernaci počítače. Předposledním, na první pohled jednoduchým prográmkem je Data-
Shredder, jenž dokáže nekompromisně smazat soubory a složky z diskového prostoru, a to opravdu důkladně, takže obnova není možná ani různými speciálními technikami.

Na závěr jsme si nechali rozhraní eSign pro bezpečné nakládání s digitálními certifikáty, jenž rozhodně u konkurenčních produktů ke standardní výbavě nepatří. Právě tato komponenta svými možnostmi, mimo jiné díky možné spolupráci s externími nosiči (karty, tokeny), řadí v této produktové kategorii toto řešení mezi naprostou špičku a těžko hledá konkurenci.

Pokud k technickým možnostem přičteme perfektní ovládání, výborné grafické provedení a velmi slušnou dokumentaci, jde celkově o nesmírně příjemné překvapení. A navíc – věřte, nevěřte – je to vše pro nekomerční použití na rok zdarma! 05s0007/jp o


Správa certifikátů a souvisejících služeb je v tomto typu produktů spíše výjimkou. V takové kvalitě, jakou uživatelům nabízí AEC, jde o příjemné překvapení.


Personální firewall patří díky své koncepci, přehlednosti a předem
připraveným pravidlům k silným částem
celého kompletu. Jeho nasazení je velmi rychlé a přehledné.TrustPort Phoenix Rebel

+ správa certifikátů

+ personální firewall

+ ovládání a dokumentace

+ moderní algoritmyK recenzi poskytla firma: AEC www.aec.cz

Cena: 1 307 Kč (vč. DPH)


Komentáře