Má smysl používat více antimalwarových programů?

Používat vedle sebe více antivirových programů se obecně nedoporučuje. Lincoln Spector na americkém Computerworldu vysvětluje, proč tato zásada ale nemusí platit stoprocentně.


Nejprve terminologické upřesnění: antivirovým programem se myslí aplikace s různou mírou komplexity, která ale tak jako tak není zaměřena jen proti klasickým virům. Klíčové ale je, že tento program je spuštěn jako rezidentní – tj. běží neustále na pozadí. A zde nelze nic namítat proti všeobecně platným doporučením: dva enginy se mohou dostávat do nežádoucích konfliktů a každopádně zpomalovat systém až k nepoužitelnosti (vždyť, jak by se dalo jízlivě poznamenat, mnohdy stačí jeden, ačkoliv v posledních verzích antivirů již výrobci věnují zpomalování větší pozornost).

Spector nicméně doporučuje spustit občas – jednou týdně nebo i méně často – skenování jinými programy, než které se na PC používají pro ochranu „na pozadí“. K tomu lze používat i programy freewarové, po skončení kontroly je ukončit a zapnout až při příštím testu. Nebo v krajním případě i odinstalovat a po nějaké delší periodě znovu stáhnout a spustit.

Faktem je, že úspěšnost detekce mezi různými programy se liší. Navíc internetové služby, které kombinují (např. pro kontrolu uploadovaného souboru) více detekčních mechanismů, jsou oproti jednotlivých řešením o dost účinnější...

 Komentáře