Malware Backoff je rozšířenější než se myslelo

Počet systémů zasažených malwarem Backoff může být podle Kaspersky Labs výrazně vyšší, než se původně předpokládalo.


Výzkumníkům z Kaspersky Labs se podařilo zachytit komunikaci mezi systémy infikovanými malwarem Backoff a dvojicí serverů, které kyberzločinci používali pro ovládání malwaru.

V rozpětí pouhých několika dnů výzkumníci objevili více než 100 systémů s 85 různými adresami IP snažících se připojit ke škodlivým řídícím serverům. 68 z těchto infikovaných systémů se nacházelo na území USA a dalších 28 v Kanadě. Výzkumníci malware Backoff identifikovali také na několika systémech ve Velké Británii nebo Izraeli.

Backoff je trojský kůň speciálně navržený pro získávání dat z kreditních a debetních karet z prodejních systémů v obchodech (POS). V oběhu je již od loňského října, ale před antivirovými nástroji se skrýval až do letošního srpna.

Na seznamu uživatelů infikovaných systémů lze nalézt americkou společnost zabývající se globální nákladní dopravou, americký řetězec s alkoholickými nápoji či řetězec s mexickým jídlem.

Většina z nalezených systémů byla identifikována již před několika měsíci. U některých systémů výzkumníci narazili na původní verzi malwaru z října 2013. Podle výzkumníků je tak pravděpodobné, že řada firem byla v ohrožení po dobu jednoho roku či ještě déle.

Škodlivé servery, které objevili pracovníci Kaspersky Labs, představují pouhých 5 % z celkového množství řídících serverů, kterými útočníci disponují. Takto malý vzorek vede výzkumníky k závěru, že počet infikovaných systémů bude jen v Severní Americe výrazně převyšovat hodnotu 1 000.

 

Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře