Malware v e-mailu najednou raketově vyskočil

Společnost Commtouch uvádí ve své statistice, že množství malwaru v e-mailu vyskočilo najednou o 400 %. Stalo se tak asi 2 týdny poté, co v důsledku odstavení botnetu Rustock pokleslo celkově množství spamu o 30 %.


To znamená cca ze 168 miliard spamových e-mailů denně na 129 miliard.

Aktivita zombií také na počátku 1. čtvrtletí letošního roku poklesla, ale pak se trend opět obrátil směrem vzhůru. Nicméně z pohledu aktivace nových zombií jich ubylo.

Především se však změnila povaha aktivit zombií – namísto např. farmaceutického spamu přímo obrat k šíření malwaru. Farmaceutický spam měl sice i v 1. čtvrtletí letošního roku největší podíl v nevyžádané poště, nicméně toto procento pokleslo z 42 % na 28 %. Jinak další výsledky statistiky nepředstavují nic zvlášť zajímavého.

Spamy distribuující malware se (celosvětově) pokoušely vydávat především za zprávu o sledování zásilek DHL či UPS, cosi z Facebooku poslaného přítelem, dále zde figuroval virus Kamasutra...

 

Zdroj Help Net Security

 

Poznámka. Klíčová by byla otázka: Souvisí nárůst spamu obsahujícího přímo malware s celkovým poklesem spamu? Tedy jinak než „triviálně“. Jestliže botnet Rustock rozesílal klasický obchodní spam, jistěže s jeho odstavením vzrostl podíl spamu přímo s malwarem. To se ale nezdá být jako dostatečné vysvětlení.

 Komentáře