Manažer bezpečnosti: Může být manažer technikem?

Už dříve jsem psala o rovnováze mezi technickými a manažerskými dovednostmi a touto otázkou jsem se vlastně v průběhu celé své kariéry zabývala neustále. Když jsem byla mladá a nezkušená ve vedení lidí, navíc se slabou technickou znalostí, bylo mým hlavním cílem se zdokonalit po technické stránce.Už dříve jsem psala o rovnováze mezi technickými a manažerskými dovednostmi a touto otázkou jsem se vlastně v průběhu celé své kariéry zabývala neustále. Když jsem byla mladá a nezkušená ve vedení lidí, navíc se slabou technickou znalostí, bylo mým hlavním cílem se zdokonalit po technické stránce.

V osobních hodnoceních se často objevovalo, že bych měla pracovat na tom, abych si získala respekt techniků, které jsem vedla. Vzala jsem si tuto radu k srdci. Po těch letech stále vedu lidi, řídím projekty a procesy, ale v týmu pořád patřím po technické stránce k těm zkušenějším členům. To neznamená, že všechno vím a všechno znám. To neumí nikdo, ale v oblasti bezpečnosti to své znám podrobně až po ten poslední bajt či příkazový řádek. Je evidentní, že někteří lidé si myslí, že je to špatně. Už jsem dokonce několikrát zaslechla, že dobrý manažer nemá být vůbec technicky založený.

S tím já ale nesouhlasím. Moje zkušenosti mě přivedly k přesvědčení, že ti, kdo vedou techniky, musejí mít zároveň manažerské a obchodní dovednosti, perfektní technické znalosti, aby mohli pracovat efektivně. Manažery, kteří mě vedli, jsem uznávala. Všichni byli dobří byznysmeni se skvělými technickými znalostmi. Pokud jsem se na něčem zasekla, ať už se jednalo o technické nebo manažerské záležitosti, vždycky mi pomohli.

S jejich pomocí jsem se naučila řídit lidi i projekty a mít přitom kontrolu nad technologiemi. Myslíte si, že to nelze? Ale ano, i když si to žádá zkušenost. Tak například letos jsem najala pár lidí a připravila několik reportů jako součást plánů informační bezpečnosti nebo plánů na obnovu dat po havárii. Připravila jsem rozpočet, řídila 25 projektů i tým bezpečnostních a IT techniků a také jsem navrhla a zprovoznila systémy IDS po celé naší agentuře. Právě teď pracuji na návrhu firewallů včetně strategie pro VPN připojení a konfiguruji i instaluji potřebná zařízení. Neznamená to, že se chci vytahovat, jen říkám, že je možné vést lidi a zároveň se zapojovat do technických projektů. Tyto dvě věci se vzájemně nevylučují. Je důležité naučit se pracovat v časových intervalech, abyste mohli efektivně soustřeďovat pozornost na více různých věcí. Popravdě jsou dny, kdy je těžké to všechno zvládnout, ale jedna kolegyně mi kdysi řekla: "Nemůžu uvěřit tomu, s jakou rychlostí se dokážeš mentálně zapojovat a odpojovat." Možná tím chtěla říct, že bych měla zpomalit a více se věnovat tomu, co říká, ale pro mě to tehdy znamenalo, že přeřazování na různé rychlostní stupně mi jde prostě skvěle.

Nevýhoda toho, že jste manažerem i technikem zároveň, spočívá v nutnosti udržet obojí v trvalé rovnováze. Nedávno jsem byla pohlcena tím, že jsem považovala tu manažerskou část za méně důležitou, jelikož jsem se chtěla věnovat výhradně technické práci. Musela jsem posunout některé projekty a soustředit se pouze na manažerské úkoly, což bylo docela otravné. Musela jsem zůstávat v práci déle, abych projekty dokončila včas. Některé termíny se i přesto posunuly. Ale díky tomu, že mám dobré zkušenosti s time managementem, jsem byla schopná se z toho po čase dostat. Úkoly jsme řešili tou nejlepší cestou a projekty byly úspěšně dokončeny.

Nicméně výhody převažují nad nevýhodami. Tak například to, že problému technicky rozumíte a dokážete se zapojit, vám pomůže připravit přesnou analýzu. Vzpomeňte si, kolik IT projektů ztroskotalo na tom, že manažeři nerozuměli základním věcem, které se technikům zdály nad slunce jasné!

Navíc to, že jste dobře informováni, vám pomůže vyhnout se dalším problémům. Všimla jsem si, že IT technici i pracovníci starající se o bezpečnost vám občas řeknou přesně to, co chcete slyšet, a ne to, co potřebujete vědět. Pokud pak nedokážete odhalit rozdíl mezi fikcí a realitou, máte problém. Být po technické stránce v obraze znamená, že vám při řízení lidí i projektů nebude nikdo věšet bulíky na nos.

Je potřeba vidět technické i obchodní aspekty organizace v souvislostech. Je jistě pravda, že i technici musejí být schopni přistupovat k věcem z pohledu byznysu, musejí být například schopni připravit report, uvést manažery do obrazu a třeba jim navrhnout, jak vyřešit obchodní problém pomocí technického řešení. Ale pozor, je to cesta obousměrná, i manažeři musí být schopni hovořit jejich jazykem.

Na místní univerzitě vyučuji studenty technologiím. Cílem školy je vzdělat tyto čekatele MBA i v oblasti informačních systémů a e-biz řešení. V dnešním globálním pojetí ekonomiky může úspěch či neúspěch obchodu záviset na schopnosti implementovat nové technologie a získat tak konkurenční výhodu. Manažeři, kteří chtějí vidět dopředu, musejí být schopni mít celkovou představu o dalším vývoji a rozumět i drobnostem, které činí jakýkoliv systém funkčním. Úvahy tohoto charakteru, které byly dříve výsadou technologů, jsou dnes pro manažery základem.

Nebavilo by mě, kdybych nemohla dělat všechno to, co dělám. Baví mě vést lidi, baví mě i technická práce, baví mě pomáhat lidem nadchnout se pro týmovou práci, baví mě konfigurovat bezpečnostní zařízení a sledovat, jak věci nabírají ten správný směr. Pokud přede mnou nestojí nějaká výzva, začínám se nudit. Opravdu mě baví dělat všechny tyhle věci najednou a právě tahle schopnost je tím, co způsobuje, že jsem ve svém oboru dobrá.


Komentáře