Manažer bezpečnosti: Rekvalifikace bez zešílení

Nedávno jsem se zúčastnila kurzu CCSP, a to z velmi specifického důvodu. Vlastně dvou specifických důvodů. Jako většina zúčastněných jsem chtěla získat certifikát CCSP, ale zároveň jsem se chtěla více do hloubky proškolit v technologiích, které můj tým zavádí a já řídím.Nedávno jsem se zúčastnila kurzu CCSP (Cisco Certified Security Professional), a to z velmi specifického důvodu. Vlastně dvou specifických důvodů. Jako většina zúčastněných jsem chtěla získat certifikát CCSP, ale zároveň jsem se chtěla více do hloubky proškolit v technologiích, které můj tým zavádí a já řídím.

Technická školení bývají náročná. Běžně se začíná v osm ráno a končí v osm večer. My jsme začínali v 7:30 bez pauzy na oběd a končili jsme po osmé večer. Ke konci kurzu jsem byla fyzicky vyčerpaná, ale duševně povzbuzená. Jednou z věcí, která mě motivovala, bylo povědomí o tom, jakého privilegia se mi dostává, když se mohu zúčastnit školení takové úrovně. Techničtí manažeři obvykle nebývají posíláni na technická školení. Ale jak už jsem řekla předtím, jsem přesvědčena, že techničtí manažeři jsou dostatečně inteligentní a technicky zdatní, aby to zvládli a já mám štěstí, že pracuji pro někoho, kdo tyto potřeby chápe a podporuje mne.

Během své kariéry jsem získala několik technických osvědčení, ale tehdy jsem se věnovala především samostudiu. Oficiální kurz byl pro mě zcela nový.

Téměř mimo rytmus
Během dlouhého letu zpátky domů jsem se zamyslela nad rozdíly mezi oficiálním kurzem a samostudiem formou učebnic a on-line programů. Vždycky jsem dávala přednost samostudiu, které mi vzhledem k mému učebnímu stylu vyhovuje. Mám fotografickou paměť, velmi rychle čtu a snad i rychle chápu. Nepotřebuji nutně interakci s ostatními studenty nebo s instruktorem, vlastně mě to spíše ruší.

Těsně před tím, než jsem nastoupila do kurzu, jsem dokončila on-line program pro přípravu na certifikaci CCSP, ale málem to ztroskotalo na neustálém rušení od učení ze strany mých kolegů. Můj život je příšerně hektický, takže i přesto, že jsem měla několik dní na to, abych on-line kurz absolvovala z domova, stejně jsem byla pořád někým rozptylována.
Pro mnoho lidí je největším problémem vyčlenit si na takový on-line program čas. Je potřeba otevřít diář a na studium si speciální čas vyhradit. Dělat to jen tak sem tam, když vám nějaký čas zbude to prostě nefunguje. I kdyby to mělo znamenat, že se zavřete v kanceláři nebo že budete pracovat z domova, neváhejte to udělat. I kdybyste měli jít do veřejné knihovny, abyste utekli před telefony a pagery, neváhejte to udělat. Musíte mít všechny rušivé elementy pod kontrolou.

Tahle poučka je platná pro jakékoliv jiné formy samostudia. Jelikož neexistuje žádný on-line program, který by vás proškolil v tom, z jakých zdrojů brát informace, musíte sami vědět, jaké materiály si máte zakoupit. Cisco nabízí pro své certifikační kurzy množství studijních materiálů na svých webových stránkách. Já sama jsem si nad rámec on-line programu sháněla další studijní nástroje.

CCSP školení
Pobyt na kurzu je metodou absolutního soustředění. Rušivé elementy jako mobily nebo pagery jsou odstraněny. (Překvapilo mě, že používání notebooků s přístupem k internetu bylo povoleno.) Moc zábavy si tam člověk neužije. Většina lidí šla z hotelu rovnou na školení a pak zase hned zpátky na hotelový pokoj. Program je nabitý a fyzicky vyčerpávající. Můj kolega se asi třetí den zpozdil a tvrdil, že byl totálně vyčerpaný.

Nicméně školení bylo skvělé. Instruktor byl nejen velmi schopný, ale pracuje jako bezpečnostní konzultant, takže s technologií, kterou jsme probírali, je v dennodenním kontaktu. Ostatní účastníci školení mě nijak nerušili, naopak se mi velice ulevilo, když jsem zjistila, že mám kolem sebe podobné lidi, jako jsem já, se kterými mohu probrat spoustu věcí.
Musím říci, že školení svůj účel splnilo. Samozřejmě, že bylo drahé i přes to, že naše organizace dostala slevu, stál kurz na jednu osobu mezi 8 000 až 9 000 dolarů a v tom navíc nebyla zahrnuta letenka, stravování ani ubytování. Součástí byly vouchery na pět zkoušek, ze kterých se test CCSP skládá.

Někteří lidé se ale takovým intenzivním školením nechají pohltit. Mozek je pak snadno přetížený, když se do něho snažíte vpravit technické informace 12 a více hodin denně. Já jsem to přežila, ale také to nebyl můj styl. Jestli bych do toho šla znova? Ano, a mám to v plánu už brzy. Manažeři, kteří zvažují možnosti proškolit své zaměstnance, by měli rozhodně zvážit intenzivní kurz. Pro některé lidi je to jediný způsob, jak dosáhnout potřebné koncentrace. (Někteří, jako třeba já, mohou ale dosáhnout dobrých výsledků i formou samostudia, proto nepřehlédněte ani tuto možnost.)

Vysláním zaměstnance na drahý kurz dáváte jasný signál, že vám za to stojí. Někteří manažeři mají obavy, že se velká investice do školení nemusí vyplatit, když se zaměstnanec rozhodne, že si s nově nabytými znalostmi najde nové, lépe placené zaměstnání. Moje zkušenost je ale taková, že investice do zaměstnanců podporuje jejich loajalitu. Pokud se k zaměstnancům budete chovat velkoryse, budou velkorysí i oni. A o to vám jde.

Hodnota kurzu
Certifikační kurz je ale spojen s další otázkou. Mluví se o tom, že certifikace žádnou zásadní hodnotu nepřináší. Podle mě ale certifikační kurz, a obzvláště kurz o bezpečnosti, představuje způsob, jak si zajistit to, že zvládnete řešit všechny aspekty bezpečnosti. Je to něco podobného, jako když požadujete, aby váš zaměstnanec měl vysokoškolské vzdělání.

Samozřejmě, že certifikace sama o sobě vám nic nezaručí. Ale můžete se alespoň do značné míry spolehnout na to, že osoba, která před vámi sedí, má potřebné základy a že je dokáže využít. Souhlasím s tím, že zkušenosti jsou víc než jakékoliv osvědčení, ale já se na certifikaci dívám jako na známku kvality, a tu je dobré mít v každém případě.


Komentáře