McAfee Avert Labs indikují rostoucí ohrožení bezpečnosti produktů Apple, jako jsou OSX, iPod a iTunes

Útoky škodlivého softwaru na Mac OS X jsou na vzestupu. Podle laboratoří McAfee Avert Labs se počet odhalených zranitelností platformy Macintosh zvýšil jen za poslední tři roky o 228 procent, z 45 nalezených v roce 2003 na 143 v roce 2005.
Útoky škodlivého softwaru na Mac OS X jsou na vzestupu. Podle laboratoří McAfee Avert Labs se počet odhalených zranitelností platformy Macintosh zvýšil jen za poslední tři roky
o 228 procent, z 45 nalezených v roce 2003 na 143 v roce 2005.

Data z průzkumu
Dle průzkumu laboratoří McAfee Avertâ Labs se počet zranitelností na platformě Macintosh od roku 2003 výrazně zvýšil v důsledku zvyšující se popularity spotřebních výrobků Apple, zejména mediálního zařízení iPod a služby iTunes. I když operační systém Mac OS X stále zůstává bezpečnější než platformy Windows, rychlý nárůst kritických zranitelností vytvořil potřebu proaktivního přístupu k zabezpečení systémů, zvláště v heterogenních pracovních prostředích.

Hlavní zjištění
Od roku 2003 do roku 2005 se nárůst zranitelností objevených na platformě Apple Mac OS zvýšil o 228 procent, ve srovnání s produkty Microsoft, které zaznamenaly jen 73procentní nárůst.
Jak je patrné díky nejnovějším záplatám Apple, platforma Mac OS je stejně zranitelná vůči cíleným útokům škodlivého softwaru jako další operační systémy.
Úspěch Apple a jeho spotřebních výrobků a s tím související větší známost bude lákat výzkumníky z oboru bezpečnosti a hackery, aby se zaměřili na Mac OS a další produkty Apple jako iTunes a iPod.Rostoucí popularita dělá z Apple cíl
I když obrovský tržní podíl Microsoftu činí jeho platformu preferovanou stezkou k získání hackerské slávy, a zákaznická báze Apple není doposud příliš atraktivním cílem pro profesionály, kteří tvoří škodlivé programy pro peníze, není na místě, aby byli uživatelé Apple spokojení se svou bezpečností. Poslední krok Apple směrem k používání mikroprocesorů Intel v nových počítačích Mac jen zvýší profil Apple a vystavení jeho zákazníků ohrožení. S tím jak počítače Apple Macintosh získají větší podíl na trhu PC (díky popularitě spotřebních produktů iPodu a iTunes), dojde k tomu, že hackeři budou své digitální „nádobíčko“ zaměřovat na Mac OS X a další produkty.

Problém dostupnosti programů zneužívajících zranitelnosti
Zdá se, že Apple je v prvních stádiích malwarové evoluce, kdy jsou nepřátelské kódy psány
a šířeny jako důkazy prokazující autorovo technické mistrovství, a aby mu zajistily pochybnou slávu. Tento stimul společně se snadnou dostupností programů zneužívajících zranitelnosti Mac na internetu, učiní z počítačů Mac dostupný cíl pro malware. Přestože počet virů pro OS X byl doposud relativně nízký – co do celkového objemu od ledna 2004, předpovědi ukazují, že nárůst počtu zranitelností počítačů Macintosh přitáhne v příštích letech více a více talentovaných hackerů.


Komentáře