McAfee varuje před on-line podvody spojené s Dnem sv. Valentýna


McAfee varuje před počítačovou kriminalitou spojenou se svátkem Sv. Valentýna. Internetoví podvodníci v této době samozřejmě kalkulují s tím, že lidé budou na internetu poněkud méně ostražití, podlehnou zvědavosti a nebo svým vlastním fantaziím.

Podvodníci si zřizují například falešné profily na webech sloužících k seznamování nebo rozesílají elektronické pohlednice spojené s odkazy na škodlivý software.

Společnost McAfee doporučuje pro zajištění bezpečnosti nejen na Den sv. Valentýna dát si pozor na podvodníky v on-line seznamkách. V typickém případě si tito lidé vytvářejí kompletní profil doplněný atraktivními fotografiemi. Následně se snaží získat si důvěru v one-to-one komunikaci (e-mail, chat, telefon...). Pokoušejí se zapůsobit na emoce své oběti a vylákat peníze na letenku (kvůli osobnímu setkání), předstírají nemoc nebo finanční těžkosti. Podvody mají řadu speciálních verzí, kdy pachatel může předstírat, že je voják, v jiných případech se jedná o nabídky služeb se „zasíláním nevěsty" z jiné země. Většina z těchto triků se používala už před vznikem internetu, v on-line verzi je ale pro podvodníky jejich realizace velmi jednoduchá a levná.

Podvodný nebo kompromitovaný může být už samotný seznamovací web a dochází zde pak ke sběru citlivých osobních informací.

Další prostředky používané podvodníky představuje šíření elektronických pohlednic nebo spam obsahující např. tipy na valentýnské dárky.Komentáře