Michiganský účetní obětí nigerijského podvodu

Že se obětí internetových podvodů stávají pouze hlupáci, kteří si nevidí na špičku nosu? Dost možná, že nevidí, ale hlupáci to rozhodně nejsou. Gangy působící v kybernetickém prostoru mají natolik propracované metody a postupy, že jsou schopné oslovit i jinak velmi inteligentní a vzdělané jedince.Na vlastní kůži se o tom přesvědčil státní účetní z okrsku Alcona ve státě Michigan, který sedl na lep podvodníkům a postupně jim předal 1,9 mil. USD. Nyní stojí před soudem za zpronevěru, protože 1,2 mil. USD z této částky mu neříkalo „pane“ – prostě si je vypůjčil v rámci svého zaměstnání ve slepé víře, že peníze později vrátí.

Že se obětí internetových podvodů stávají pouze hlupáci, kteří si nevidí na špičku nosu? Dost možná, že nevidí, ale hlupáci to rozhodně nejsou. Gangy působící v kybernetickém prostoru mají natolik propracované metody a postupy, že jsou schopné oslovit i jinak velmi inteligentní a vzdělané jedince.

Na vlastní kůži se o tom přesvědčil státní účetní z okrsku Alcona ve státě Michigan, který sedl na lep podvodníkům a postupně jim předal 1,9 mil. USD. Nyní stojí před soudem za zpronevěru, protože 1,2 mil. USD z této částky mu neříkalo „pane“ – prostě si je vypůjčil v rámci svého zaměstnání ve slepé víře, že peníze později vrátí.

Jenomže se tak těžko kdy stane a Thomas Katona (56), pokladník okrsku Alcona, tak má nyní na krku devět obvinění. Podezření na něj padlo koncem roku 2006, kdy poslal osm plateb ve výši 186500 dolarů do zahraničí – šest z nich přitom putovalo na známé a monitorované účty tzv. nigerijských podvodníků. Tyto platby tak upozornily na Katonu oficiální úřady, které následně rozjely vyšetřování.

V jeho průběhu se zjistilo, že bankovní zaměstnanci Katonu vysloveně varovali před platbami na inkriminované účty. On však byl do podvodu tak hluboce zatažen, že si jej vůbec nepřipouštěl – podobně jako gambler zatažený do hry, který doufám, že „právě teď to vyjde“. Katona není jediným vysoce postaveným americkým úředníkem, který sedl na lep nigerijským podvodníkům – již dříve byl mezi nimi třeba jistý profesor Harvardu nebo osobní neurolog bývalého prezidenta Ronalda Reagana.


Komentáře