Microsoft musel opravit desítky chyb ve svých produktech

Microsoft v úterý vydal sadu bezpečnostních patchů pro celkem pětapadesát chyb v hned několika svých produktech. Minimálně tři z nich už přitom byly v minulosti zneužity, patnáct těchto chyb pak společnost kategorizovala jako „kritické“.

Microsoft musel opravit desítky chyb ve svých produktech


Chyby se nacházely jak ve Windows, tak v Microsoft Office, prohlížečích Edge i Explorer, ale také v enginu paradoxně určenému na ochranu proti malwaru. Vzhledem k závažnosti chyb by měl mít pro uživatele aktuální balíček záplat jasnou prioritu.

Mezi chybami odborníci vypichují ty s kódovým označením CVE-2017-0261 a CVE-2017-0262 nalezené v procesu, jakým Microsoft Office zpracovává obrázkové soubory s příponou EPS. Od března z ní prý těžila zatím neidentifikovaná skupina finančně motivovaných kyberzločinců a také ruská hackerská skupina Turla, jež v minulosti proslula útoky na ty nejvyšší instituce, jako jsou vládní orgány, zpravodajské agentury, ambasády nebo firemní korporace.

Pozadu prý nezůstávali ani krajané APT28, kteří jsou dle některých spekulací navázáni na ruskou zpravodajskou službu GRU. Útočníci obětem rozesílali wordovské dokumenty obsahující škodlivý EPS obsah, skrz který se dokázali dostat k dalším datům v napadeném počítači.

Microsoft však podotýká, že ač technicky byla chyba CVE-2017-0262 záplatována až tento týden, ti, kteří si stáhnuli dubnové aktualizace Microsoft Office, už před ní byli chráněni.

Na nutnost aktualizovat Explorer a Edge pak společnost upozorňuje proto, že nové patche zabraňují napadení počítače skrz speciálně vytvořené škodlivé reklamy na pochybných webových stránkách. Veřejně se však zatím ví o zneužití této chyby v Exploreru, případ zneužití v Edge není znám.

Updaty pro Windows se pak týkají několika chyb v protokolu SMB, určenému ke sdílení souborů v rámci operačního systému.

Úvodní foto: © Pavel Ignatov - Fotolia.com


Komentáře