Microsoft: největší hrozbou jsou červi včetně Confickeru

Poslední Security Intelligence Report společnosti Microsoft hodnotí jako největší riziko pro zabezpečení počítačů červy. Conficker se mezi nimi neztratí, v polovině roku podle Microsoftu infikoval asi 5 milionů počítačů.


Viz také: Rok červa Conficker: 7 milionů nakažených počítačů

 

Microsoft uvádí, že Conficker disponuje stále značnými možnostmi šíření a jakmile pronikne na jediný počítač firemní sítě, může snadno infikovat celou podnikovou infrastrukturu.

Těsně v závěsu za Confickerem se držel červ Taterf s 4,9 miliony nakažených počítačů v polovině roku. Taterf se šíří hlavně přes USB a síťové disky, přičemž krade především hesla do on-line her. Červ Zlob výrazně ustoupil, Microsoft ho odstranil z 2,3 milionu počítačů – ovšem ještě v polovině minulého roku bylo toto číslo větší než 21 milionů. Oproti loňskému roku se mírně snížil i problém s falešnými antiviry (13,7 vs. 16,8 milionu vyčištěných počítačů), zde však stále vznikají nové typy, které mohou unikat detekci. Co se týče trojských koní zaměřených speciálně na on-line bankovnictví, nejhorší je situace v Brazílii; mezi zastoupeními jednotlivých typů malwaru existují i jinak výrazné regionální odlišnosti.

Dále také pokračuje trend útokům proti aplikacím třetích stran. U počítačů s Windows Vista se více než 80 % zneužití při návštěvě podvodného (či infikovaného) webu již netýká vlastního prohlížeče nebo operačního systému, ale plug-inů. Naopak u Windows XP je mírně nadpoloviční většina těchto exploitů ještě cílena na software Microsoftu. Windows 7 zatím nebyly do průzkumu zahrnuty.

 

Viz také: Windows 7 jsou bezpečnější než Vista, ta zase než XP

 

Microsoft získal tyto údaje především na základě analýzy ze svých bezplatných bezpečnostních produktů, programů Windows Deffender, z Nástroje pro odstranění škodlivého softwaru (MSRT, Malicious Software Removal Tool) a nově i ze Security Essentials.

 Komentáře