Microsoft Office 2003 SP3 blokuje starší formáty souborů!

V posledním Service Packu, vydaném pro MS Office 2003, došlo mimo jiné ke zvýšení bezpečnosti tohoto kancelářského balíčku, což má ale za následek blokování přístupu ke starším typům souborů. To vzbudilo negativní reakci řady uživatelů a dokonce i konkurenční firmy Corel, jejíž formáty jsou také mezi blokovanými.V posledním Service Packu, vydaném pro MS Office 2003, došlo mimo jiné ke zvýšení bezpečnosti tohoto kancelářského balíčku, což má ale za následek blokování přístupu ke starším typům souborů. To vzbudilo negativní reakci řady uživatelů a dokonce i konkurenční firmy Corel, jejíž formáty jsou také mezi blokovanými.

Viral Tarpara z Microsoftu situace vysvětluje tím, že přístup k souborům je blokován z čistě bezpečnostních důvodů. Některé starší formáty, včetně těch od Microsoftu, nejsou podle jeho slov dostatečně zabezpečené a umožňují útočníkům umístit do nich škodlivý kód s cílem napadnout počítač uživatele.

Service Pack 3 (SP3) pro Microsoft Office byl vydaný již v září roku 2007 a od té doby se diskusní fóra hemží stížnostmi na problém s otevíráním souborů ve starších formátech. V prosinci pak tuto diskusi oživil uživatel, který se označuje jako „dberwanger“, který se na podpůrné lince Microsoftu údajně dozvěděl, že mu tento problém mohou pomoci odstranit, ale bude jej to stát 250 dolarů. Tento uživatel nakonec problém vyřešil odinstalováním Office 2003 a jejich opětovnou instalací, ale již bez SP3.

Mezi blokovanými formáty jsou dřívější soubory Wordu, Excelu a Powerpointu, a dále pak například starší formáty aplikací Lotus 1-2-3, Quattro a Corel Draw. Dohromady je Service Packem 3 pro Office 2003 blokováno celkem 24 formátů souborů.

Vzhledem k bouřlivým reakcím na tuto situaci vydal Microsoft opravný skript, který díky úpravě registrů znovu zpřístupňuje pro Office 2003 všechny starší typy souborů. Ve firemním blogu však Viral Tarpara doporučil uživatelům spíše než měnit registry, překonvertovat svoje soubory do OpenXML formátů, který používají Office 2007. K tomu může být použit Office Migration Planning Manager (OMPM), který je k dispozici ke stažení z webu Microsoftu. Microsoft se dále také omluvil společnosti Corel, že její formáty souborů označil jako rizikové z hlediska bezpečnosti.
Nenechte si ujít:
Office se stěhuje na internet

Service Pack 1 pro Office 2007 je již na dohled!

Sada aplikací StarOffice v Google Packu

Aktuálně: Windows XP Service Pack 3 RC je již k dispozici ke stažení!

Pozor – Microsoft zintenzivňuje kontroly počítačů s nelegálními Windows!


Komentáře