Microsoft pomáhal NSA při špehování uživatelů

Společnost prozradila americké Národní bezpečnostní agentuře, jak obejít šifrovací systémy svých služeb, čímž jí umožnila špehování vybraných uživatelů.

Microsoft pomáhal NSA při špehování uživatelů


S informací přišel britský deník Guardian, který získal dokumenty, z jejichž obsahu prý jasně vyplývá, že Microsoft s NSA aktivně spolupracoval. Softwarový gigant se brání, že ke spolupráci přistoupil pouze na základě právních nařízení.

Dokumenty získali britští novináři od Edwarda Snowdena, který se toho času stále skrývá na moskevském letišti a čeká, která země mu poskytne politický azyl. Jejich obsah do případu vnáší nové světlo. Ukazuje se totiž, že některé firmy s NSA na jejich kontroverzním programu PRISM spolupracovaly ve větší míře, než dosud přiznávaly.

Díky Microsoftu měla agentura volný přístup do většiny hlavních služeb společnosti. Špehováni tak mohli být uživatelé Hotmailu, Outlooku, SkyDrive nebo Skypu. Společnost přitom NSA sama pomohla obejít některé bezpečnostní mechanismy.

V dokumentech se NSA také chlubí, že v případě Skypu se jí podařilo zlepšit sledování hovorů na takovou úroveň, že mohla o uživatelích získávat až třikrát více informací než kdy předtím. NSA prý hovory vedené přes Skype odposlouchávala již v době, kdy ještě služba nebyla součástí Microsoftu.

Dokumenty vládní agentury podle všeho mají původ v divizi Special Source Operations, která dohlíží na propojení NSA a technologických firem.

Ve svém posledním prohlášení, kterým Microsoft reagoval na článek v Guardianu, se společnost brání, že spolupráci s NSA nemohla z právních důvodů odmítnout. „Máme jasné principy, kterými se řídíme při reakci na vládní požadavky na zpřístupnění uživatelských dat. Důvodem může být jak porušení zákona, tak i otázka národní bezpečnosti,“ uvádí se v prohlášení Microsoftu.

V některých případech musí být takový přístup k uživatelským informacím zachován i po aktualizaci či upgradu služby. Každý požadavek vládní agentury však prý Microsoft posuzoval zvlášť. O nějakém plošném zpřístupnění služeb podle jeho slov nemůže být řeč. „Microsoft žádné vládě neposkytl neomezený přístup do SkyDrive, Outlook.com, Skypu, nebo jiných svých produktů,“ píše se v prohlášení.

 

Úvodní foto: © vichie81 - Fotolia.com


Komentáře