Microsoft rozšiřuje své aktivity v boji s nelegálním softwarem

Prvním Celosvětovým dnem proti pirátství začaly desítky nových projektů s cílem potlačit nelegální používání softwaru a kriminalitu spojenou s jeho šířením.Prvním Celosvětovým dnem proti pirátství začaly desítky nových projektů s cílem potlačit nelegální používání softwaru a kriminalitu spojenou s jeho šířením.

Minulé proběhl první Celosvětový den proti pirátství (Global Fair Play Day), v rámci kterého Microsoft odstartoval novou vlnu vzdělávacích programů a projektů zaměřených na potlačení šíření a používání nelegálního softwaru ve 49 zemích po celém světě. Cílem Microsoftu, jeho partnerů a zákazníků, stejně jako zúčastněných vládních organizací, je omezit stále propracovanější organizovanou výrobu a distribuci nelegálního softwaru a padělků originálních softwarových produktů.

V České republice spolupracuje Microsoft na potírání softwarového pirátství například s Českou protipirátskou unií (ČPU), IFPI ČR, a je členem sdružení BSA. Spolu s Policí ČR a Ministerstvem vnitra se Microsoft také aktivně podílí na prevenci softwarového pirátství.

“V oblasti prevence je nejdůležitější, aby byli uživatelé informováni o výhodách legálních, tedy originálních produktů Microsoftu. Současně je naší povinností upozorňovat veřejnost na rizika, která může užívání nelicencovaného softwaru přinášet, a to především v rámci firem a organizací. V tomto smyslu organizujeme pravidelně komunikační a mediální kampaně zaměřené jak na uživatele softwaru, tak i na prodejce, kteří nám s osvětou a prevencí rizik velice pomáhají,” říká tisková mluvčí Microsoftu v České republice Markéta Kuklová.

„Softwarové pirátství považujeme za problém, kterému se musíme věnovat intenzivně. V rámci Policejního prezidia ČR proto existuje oddělení, které se kriminalitou páchanou prostřednictvím informačních technologií zabývá a jehož cílem je rozšíření možností boje s informační kriminalitou. Zajišťujeme proto kvalitnější vzdělávání policistů a zakládáme podobná odělení i na krajských policejních správách. Tyto kroky a kvalitní spolupráce i s dalšími subjekty nám pomůže kvalitněji a rychleji odhalovat trestnou činnost tohoto charakteru,“ říká Pavla Kopecká z Policejního prezidia ČR.

Jedny z posledních objasněných případů softwarového pirátství pocházejí z Příbrami, Olomouce a Ústeckého kraje. V Příbrami vydal Okresní soud rozsudek proti 24 letému technikovi společnosti zabývající se distribucí výpočetní techniky. V průběhu vyšetřování bylo prokázáno, že tento technik v rámci podnikání neoprávněně užíval různé počítačové programy, a dále, že neoprávněně zhotovoval kopie počítačových programů Windows XP a Microsoft Office, které pak prodával buď v obchodě svého zaměstnavatele, nebo prostřednictvím internetu. Obžalovaný byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši 6 měsíců s odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 3 let. Soud také rozhodl o zabavení dvou počítačů a dalšího hardwarového vybavení obžalovaného.

V druhém případě vydal Okresní soud v Olomouci trestní příkaz proti 33letému muži, který prostřednictvím internetu nabízel a dodával neoprávněně zhotovené kopie různých počítačových programu včetně programů společnosti Microsoft, čímž způsobil společnosti Microsoft škodu ve výši téměř 45 000 Kč. Obžalovaný muž byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši 6 měsíců s odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 2 let.
Největší škodu v poslední době pak odhalily koordinované prohlídky ve dvou vzájemně propojených společnostech v Ústeckém kraji v září tohoto roku. Policie ČR provedla prohlídku nebytových prostor v rámci níž došlo k ohledání 12 počítačů užívaných pro podnikatelskou činnost. Předběžné výsledky vyhodnocení policejní prohlídky nasvědčují neoprávněnému užívání počítačových programů společnosti Microsoft ve značném rozsahu. Předběžná výše škody byla vyčíslena téměř na 350 000 Kč.

Aby zabezpečil ochranu svých zákazníků a obchodních partnerů a zvyšil povědomí o významu duševního vlastnictví jako nositeli a katalyzátoru inovací spolupracuje Microsoft na protipirátských projektech s veřejností, představiteli vlád a zástupci lokálních policejních složek po celém světě.

Informace přímo od zákazníků a partnerů poskytují Microsoftu v boji proti softwarovému pirátství výraznou pomoc. Microsoft proto vyzývá každého, kdo obdrží podezřelý software, aby zavolal na infolinku 841 300 300. Podrobné informace o legálním softwaru, licenčních podmínkách a nálepkách, které potvrzují pravost softwarových produktů, najdou zákazníci na stránkách www.howtotell.com.

Celosvětový den proti pirátství v průběhu 24 hodin představil širokou škálu projektů, aktivit a právních kroků, které v boji proti pirátství probíhají po celém světě vždy s důrazem na místní podmínky a právní prostředí. Microsoft se například dohodl na spolupráci s Hospodářskou komorou Brazílie při tvorbě blogu věnovaného pracovníkům ve vzdělávání s cílem zvýšit jejich povědomí o duševním vlastnictví a přenést takto získané znalosti o přínosech technologických inovací a negativních dopadech softwarového pirátství na jejich studenty a žáky.

V Turecku Microsoft po dohodě s tamním ministerstvem spravedlnosti zajistí vzdělávání v oblasti internetové kriminality a jejích dopadů, ve stejné zemi Microsoft spustil také kampaň „Získej to pravé“ s cílem nabídnout tamním zákazníkům možnost snadného ověření pravosti jejich softwaru. V Číně potom Microsoft vyjádřil uznání tamním orgánům za nedávné odsouzení dvou podvodníků, kteří zneužívali licenční program Microsoft Open License a prodávali aplikace bez řádné licence nic netušícím zákazníkům. V Itálii Microsoft zahájil zaměstnanecký protipirátský program, jeho cílem je šířit neformální cestou informace o výhodách legálního softwaru a rizicích spojených s používáním pirátských kopií a padělků mezi rodinnými příslušníky a přáteli zaměstnanců.

Ve Spojených státech Microsoft v rámci boje proti nelegálnímu softwaru a snahy o ochranu svých obchodních partnerů a zákazníků podal v devíti státech unie celkem 20 žalob proti prodejcům, kteří čelí obvinění z prodeje osobních počítačů s předinstalovaným nelicencovaným nebo padělaným operačním systémem Microsoft Windows XP Pro a různými verzemi sady kancelářských aplikací Microsoft Office.

Viz také:
Protipirátská kampaň BSA je v plném proudu
BSA opět osloví 15 tisíc firem kvůli softwarovému pirátství
Windows XP: Microsoft chce ještě více znepříjemnit život pirátům


Komentáře