Microsoft Security Essentials přichází (aktualizováno)

Microsoft oznámil beta testerům svého bezpečnostního nástroje Security Essentials, že brzy bude uvedena jeho finální verze. Přesné datum firma nezveřejnila, nicméně má se jednat o záležitost několika týdnů.


Aktuálně: Microsoft Security Essentials je ke stažení na webu Microsoftu

V červnu Microsoft nabídl beta verzi Security Essentials (dříve kódové označení Morro) k testování 75 000 zájemcům, ale jakmile bylo tohoto počtu dosaženo, software přestalo být možné volně stahovat. (Microsoft zítra uvolní Security Essentials)

Security Essentials by měl nabídnout základní ochranu proti virům, spywaru a rootkitům. Software má jednoduché ovládání a je v porovnání s konkurencí nenáročný na systémové zdroje.

Bezplatný Microsoft Security Essentials nahradí placenou službu Windows Live OneCare, která se na trhu neprosadila. Další dodavatelé zabezpečení ho nepokládají za vážnou konkurenci svým produktům, avšak řada analytiků věří, že si ho uživatelé oblíbí. Ostatně v prvních testech si beta verze vedla na výbornou (Microsoft Security Essentials v prvním testu obstál).

Security Essentials poběží na Windows XP SP2 a novějších systémech. Nebude ale k žádnému z operačních systémů přibalen, uživatelé si ho budou moci stáhnout z webu Microsoftu. Přitom mj. bude kontrolována i pravost systému.

 

Aktualizace:

Vyjádření společností, které prodávají software funčkností přibližně odpovídající Microsoft Security Essentials, znovu shrnuje americký Computerwolrd (viz zde). Firmy se konkurence příliš neobávají.

Carol Carpenter z Trend Micro například uvedla, že jde o produkt pro dosud naprosto nezabezpečené počítače a rozvíjející se trhy. Ještě kritičtější je Jens Meggers ze Symantecu (Computerworld.com). Zde se taktéž diskutuje konkurenční vztah mezi verzemi produktů, které jsou zdarma - např. vztah k bezplatné verzi AVG.

Pochybnosti o konkurenceschopnosti na příkladu programu Windows Deffender viz Computerworld.cz.

"Andrew Storms ze společnosti nCircle Network Security. "Microsoft se v této oblasti ještě stále musí nějak předvést. Například si vezměte Windows Defender, který je zdarma. Rozhodně to není ale ten nejlepší dostupný software pro ochranu před spywarem."!

Tisková zpráva Microsoftu při uvedení finální verze (anglicky)Komentáře