Microsoft uživatele opět vyzývá k opuštění Windows XP

Microsoft znovu využil jednu ze svých klasických praktik, když se pustil do předpovědi vývoje v příštím roce, aby zatloukl do rakve Windows XP další hřebík.

Microsoft uživatele opět vyzývá k opuštění Windows XP


V osmibodové prognóze od několika bezpečnostních expertů ze svých Trustworthy Computing týmů Microsoft předpověděl, že se v příštím roce dočkáme nárůstu kybernetického zločinu, jenž bude využívat díry v zastaralém softwaru. Bod číslo šest na seznamu se pak zcela evidentně týká Windows XP. „Tato úctyhodná platforma vytvořená v minulém století nebude schopna držet krok s útočníky, v důsledku čehož hackeři proniknou do více počítačů s Windows XP,“ uvedl Tim Rains, ředitel Trustworthy Computing, na oficiálním blogu Microsoftu.

Windows XP nejsou tak úplně z „minulého století“, alespoň ne pro uživatele. I když je tento operační systém velmi starý, nebyl vydán před rokem 2000, nýbrž v září roku 2001. I tak je to ale již velmi dlouho a je pravdou, že dvanáct let starý operační systém v dnešních podmínkách nemůže obstát. Pro srovnání, stejně starý Mac OS byl verze 10.1 Puma, který je již dlouho mrtvý. Microsoft již dříve určil, že podpora Windows XP pro koncové uživatele končí osmého dubna 2014, tedy za necelé čtyři měsíce. Představitelé Microsoftu následně několikrát potvrdili, že tuto lhůtu nemíní ze zřejmých důvodů prodlužovat.

I když bude podpora ukončena, Windows XP budou i nadále přežívat na milionech, ne-li desítkách milionů počítačů po celém světě. Podle analytické společnosti Net Applications je dvanáct let starý OS nainstalován na 34 % všech počítačů s Windows. Dá se tak předpokládat, že XP budou i v dubnu nainstalovány minimálně na jednom ze čtyř počítačů na světě. „Nejefektivnější cestou jak chránit své systémy v tomto prostředí, kde se kybernetické hrozby vyvíjejí každý den, je aktualizovat všechen nainstalovaný software,“ dodal Rains. Tento zaměstnanec Microsoftu si do Windows XP „rýpnul“ již v říjnu tohoto roku, kdy na oficiální blog umístil obsáhlý článek, podle něhož uživatelé této verze Windows budou po osmém dubnu čelit dramatickému nárůstu hrozeb (množství škodlivých kódů se má údajně zvýšit až o dvě třetiny).

Někteří bezpečnostní experti dříve předpovídali, že Microsoft kvůli obrovskému nárůstu hrozeb u Windows XP nakonec přece jen bude vydávat aktualizace i po osmém dubnu. Jak však Rains opět konstatoval, zcela jistě se tak nestane. Pravdou je, že pokud by společnost prodlužovala podporu XP do nekonečna, uživatelé by na novější a o několik řádů bezpečnější verzi Windows nejspíš nikdy nepřešli.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře