Microsoft zahrnul uživatele Windows XP do opravy pro IE

Navzdory ukončené podpoře operačního systému Windows XP obdrží jeho uživatelé aktualizaci obsahující opravu pro zranitelnost v prohlížeči Internet Explorer.

Microsoft zahrnul uživatele Windows XP do opravy pro IE


Mimořádná oprava se týká chyby, která útočníkům umožňuje získat přístup do uživatelských zařízení.

Microsoft ukončil podporu Windows XP před měsícem, čímž skončilo i vydávání opravných bezpečnostních aktualizací. V tomto případě se však společnost rozhodla učinit výjimku, protože zranitelnost byla objevena jen několik dnů po ukončení podpory.

„Přestože již Windows XP nejsou Microsoftem nadále podporovány a skončila doba, po kterou normálně poskytujeme bezpečnostní opravy, rozhodli jsme se vydat opravu pro všechny verze Windows XP,“ napsal Microsoft na oficiálním blogu. „Výjimku jsme učinili s ohledem na krátkou dobu, která uplynula od konce podpory.“

Na chybu byl Microsoft upozorněn počátkem tohoto týdne a nebylo jasné, jestli se opravné aktualizace dočkají i uživatelé zastaralého systému.

Zranitelnost se týká Internet Exploreru verzí 6 až 11 a podle Microsoftu dosud byla zneužita jen k malému množství útoků. Podle statistik společnosti NetMarket Share se chyba týká až 50 % všech internetových prohlížečů po celém světě.

Podle Microsoftu je možné chybu zneužít pomocí speciální webové stránky. Tu když uživatel navštíví, dá tak útočníkům přístup ke svému počítači a současně útočníci získají stejná uživatelská práva jako má on sám. Na druhou stranu musí být uživatel s obsahem na škodlivé webové stránce v přímé interakci.

 


Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře