Mobilní verze Firefoxu omezí sledování chování uživatelů

Poslední beta verze prohlížeče Firefox pro Android přináší poprvé funkci pro zvýšení soukromí mobilních uživatelů.


Mozilla se rozhodla do mobilní verze Firefoxu pro operační systém Android přidat stejnou funkci označovanou jako „Do Not Track“ (informovat servery, že nechci být sledován), jako v desktopové verzi prohlížeče. Beta verze prohlížeče je již ke stažení z Android Marketu.

Omezení sledování uživatelů vychází z iniciativy W3C konsorcia, která má umožnit informovat webové servery o tom, že uživatel si nepřeje uchovávat informace o jeho dřívějším chování. Díky tomu by mu pak neměla být nabízena personalizovaná reklama na základě jeho předchozího jednání na webu (tj. například při zájmu o určité téma). Nedojde tedy k vypnutí reklam jako takových, ale k nahrazení těch personalizovaných obecnými.

Nová funkce je k nalezení v nastavení soukromí a bezpečnosti v panelu nastavení Firefoxu pro Android a může být aktivovaná jediným klepnutím. Implementace funkce pak v praxi funguje přidáním komponenty „DNT: 1“ do HTTP hlaviček. To dává webovým serverům najevo, že uživatel nechce být sledován. Jedná se o způsob, který se snaží překonat limity spojené s cookies či blacklisty, které jsou obtížné pro nastavování a úspěšné implementování.

Po aktivaci funkce může uživatel vyzkoušet test od Microsoftu, aby viděl, jak tato vlastnost funguje v praxi. Microsoft je totiž dalším z velkých hráčů, kteří se snaží v této oblasti angažovat, naopak Google v Chrome a Apple v Safari funkcionalitu omezení sledování uživatelů zatím neimplementovali. Apple tak chce ovšem učinit spolu s novou verzí Mac OS X.Komentáře