Mozilla spouští kontrolu doplňků i pro další prohlížeče

Společnost Mozilla již loni na podzim oznámila, že nabídne kontrolu aktuálnosti doplňků nejen pro Firefox, ale i pro jiné webové prohlížeče. Nyní by tato funkce měla být blízko oficiálnímu uvedení.


Viz také: Mozilla bude kontrolovat verzi plug-inů i pro jiné prohlížeče

Kontrola doplňků má kromě Firefoxu zahrnovat i Internet Explorer 7 a 8, Chrome 4, Operu 10.5 a Safari 4. Ve Firefoxu byla tato funkce ve své stávající podobě uvedena ve verzi 3.6, ale už předtím Mozilla nabízela kontrolu verze přehrávače Flash. Zjišťování aktuálnosti doplňků je obecně důležité, protože přes ně probíhá celá řada útoků – například přes přehrávač Flash, ale do této kategorie lze zařadit i Adobe Reader, který funguje rovněž jako plug-in pro webový prohlížeč. Zranitelný bývá často také Apple QuickTime. Mozilla ovšem kontroluje např. i Microsoft Silverlight, Microsoft DRM, RealPlayer nebo nainstalovaný runtime Javy.

V tuto chvíli Mozilla nabízí uživatelům jiných prohlížečů pro kontrolu dva weby: první z nich je testovací (zde), ale již provádí detekci, finální verze kontroly (zde) je ve chvíli vzniku tohoto článku pro jiné prohlížeče než Firefox prozatím de facto nefunkční. Obě hodnocení se liší i terminologií, testovací verze obsahuje více vágních kategorií (Maybe Vulnerable apod.), které ve finální verzi již být nemají.

 

Poznámky:

- Výraz „doplněk“ použitý v textu výše je míněn jako plug-in i add-on, i na americkém Computerworldu se dnes používá vlastně jako synonyma, i když původně to znamenalo rozšíření různého typu.

- Podobnou funkci nabízí software Personal Software Inspectior od společnosti Secunia. PSI nadto kontroluje nejen plug-iny, ale veškeré nainstalované programy, zdarma je ovšem pouze pro osobní použití. Secunia chce navíc v příští verzi aktualizace automatizovat (Secunia chystá nástroj pro automatizaci oprav). Služba Mozilly funguje podobně jako stávající verze PSI, tj. nabízí odkazy na weby dodavatelů, kde by měly být k dispozici příslušné opravy/aktualizace.

 Komentáře