Možnost průniku do Google Glass je jen drobnost

Naše soukromí, a to už nejen to online, ohrožuje spousta dalších věcí. S tím, jak internet proniká v podstatě všude, přináší s sebou kromě řady výhod i narůstající množství hrozeb. Od bující počítačové kriminality po rozšířený dohled státu.

Možnost průniku do Google Glass je jen drobnost


Nedávná zpráva o tom, že i do chytrých brýlí Google Glass je možné proniknout bez vědomí majitele, asi překvapila málokoho. Pokud se tedy útočník zmocní systému počítače na tělo, může jeho prostřednictvím zasahovat nejen do soukromí majitele, ale i do soukromí všech, které má na dohled. Potom se nabízejí různé scénáře. Pokud totiž bude zneužitelnými počítači na tělo – které opravdu zneužity budou a navíc budou i zapojeny do jakési obdoby klasického botnetu – vybavena významná část populace, nebude pak třeba problém sledovat libovolnou osobu, která se pohybuje na veřejnosti. Možností je opravdu mnoho a omezuje je jen naše fantazie.

Jak už to s technologiemi bývá, každou, která je prvotně vyvíjena jako lidstvu prospěšná, je možno dříve nebo později zneužít. I když se politici tváří, že podobné technologie sváží dostatečnou legislativou, Google ani nikdo jiný nemůže nikdy zaručit, že jeho zařízení nikdo nezneužije. Zneužitím je myšleno jak vědomé zneužití majitelem, který může například fotografovat nebo natáčet ostatní lidi kolem sebe v nejrůznějších situacích, tak průnik útočníka do systému. Zatímco to první mohou výrobci ovlivnit potřebou nějaké zjevně signalizace, že majitel počítače na tělo právě fotografuje nebo natáčí, druhý případ je zcela mimo jejich možnosti.

Útočníci – nebo vládní organizace – mohou do přístrojů proniknout buď násilím, nebo mohou vytvořit nějakou aplikaci, která kromě inzerované funkce bude také tajně dodávat různé informace svému tvůrci. Tyto programy se sice v převážné většině nedostanou do oficiálních obchodů s aplikacemi pro jednotlivé operační systémy, ale existují i další způsoby distribuce, u kterých žádné bezpečnostní kontroly neexistují.

Teď už víme, že systém Android pro Google Glass není nezranitelný. Stejně jako všechny ostatní operační systémy. Musíme s tím proto počítat a zařídit se podle toho. Nic jiného nám nezbývá.

Úvodní foto: © Google


Komentáře