MP3 přehrávače představují bezpečnostní riziko!

Společnost Pointsec Mobile Technologies vydala varování, v němž upozorňuje, že čím dál oblíbenější MP3 přehrávače se mohou stát „velmi vážnou bezpečnostní hrozbou“ a varovala jejich uživatele stejně jako organizace, aby se před tímto nebezpečím měli na pozoru.Společnost Pointsec Mobile Technologies vydala varování, v němž upozorňuje, že čím dál oblíbenější MP3 přehrávače se mohou stát „velmi vážnou bezpečnostní hrozbou“ a varovala jejich uživatele stejně jako organizace, aby se před tímto nebezpečím měli na pozoru.
Prodej MP3 přehrávačů zažívá obrovský boom – celosvětově v roce 2005 vzrostl na dvojnásobek stavu z roku 2004. V čem přitom spočívá jejich nebezpečnost? Čím dále častěji se totiž nepoužívají pouze ke svému původnímu účelu (přehrávání hudby), ale také k ukládání nebo přenášení datových souborů, digitálních fotografií či prezentací. Je to pochopitelné: manipulace s daty na úrovni MP3 přehrávačů je jednoduchá a některé nejnovější modely mají kapacitu až 60 GB (což je více než v případě mnoha notebooků).
„Je zapotřebí si přitom uvědomit,“ varuje Pointsec Mobile Technologies, „že tato zařízení nejsou dostatečně vybavena k ochraně dat. Třeba v případě ztráty nebo odcizení.“ Jedním dechem pak dodává, že díky velkým kapacitám MP3 přehrávačů může být i množství kompromitovaných dat krajně nepříjemné. „Bezpečnost MP3 přehrávačů je dlouhodobě podceňována, tyto přitom představují velmi slabé místo v bezpečnosti. S daty by se přitom mělo nakládat obezřetně – jejich bezpečnost by mělo zajistit šifrování. A data by na přenosném zařízení nikdy neměla být uchovávána ve větší než nezbytně nutné míře.“
Kromě víceméně nechtěných bezpečnostních problémů ovšem byly zaznamenány i případy, kdy byly MP3 přehrávače použity k průmyslové špionáži nebo k úmyslnému odcizení citlivých dat, uzavírá varování.


Komentáře