Mumba - botnet skupiny Avalanche

Výzkum společnosti AVG odhalil po celém světě síť 55 000 počítačů napadených internetovými útočníky v rámci botnetu Mumba. Třetina napadených počítačů je ve Spojených státech, mezi další nejvíce zasažené země patří Německo, Španělsko, Velká Británie, Mexiko a Kanada.


Podrobnosti o totnetu Mumba přináší zpráva vypracovaná výzkumným týmem AVG Web Security Research, který identifikoval globální síť 55 000 infikovaných počítačů.

Podle zjištění týmu AVG Web Security Research se pomocí botnetu Mumba podařilo internetovým útočníkům odcizit více než 60 GB osobních dat uživatelů. Jednalo se o osobní údaje ze sociálních sítí, čísla bankovních účtů, kreditních karet a obsah elektronické komunikace. Nejvyšší podíl napadených počítačů měly Spojené státy s 33 %. V tomto nelichotivém žebříčku je následovalo Německo (17 %), Španělsko (7 %), Velká Británie (6 %) a Mexiko s Kanadou (obě s 5 %).

Botnet Mumba byl podle AVG vytvořen jednou z nejsofistikovanějších skupin internetových útočníků, známou jako Avalanche Group. Jejím členům se podařilo zdokonalit svůj systém hromadné produkce phisingových stránek a malwaru určeného k nelegálnímu získávání osobních dat. Mumba využívá poslední verzi programu Zeus, jednoho z nejrozšířenějších malwarů současnosti.

"Díky velmi sofistikované struktuře botnetu Mumba je nyní mnohem složitější vypátrat servery, na kterých jsou ukradená data uložena,“ řekl Yuval Ben-Itzhak,  Senior Viceprezident společnosti AVG.Komentáře