Na škodlivé weby se uživatelé nejčastěji dostanou z Googlu

Společnost Barracuda Networks srovnala odpovědi nejpoužívanějších vyhledávače z hlediska toho, jak často odkazují na weby distribuující malware nebo provádějící jiné podvodné aktivity.


Tvrzení je založeno na analýze 25 000 aktuálně často vyhledávaných témat, respektive 5,5 milionů odpovědí vyhledávačů na tyto fráze. 69 % odkazů na škodlivé weby pochází podle výsledků studie z Googlu, 18 % z Yahoo, 12 % z Bingu a 1 % z Twitteru.

Nicméně to obecně neznamená, že by výsledky vyhledávání na Googlu byly nejnebezpečnější nebo že by Google odpovědi vyhledávače nejméně pečlivě čistil. Podle analýzy se zdá, že Google prostě nejrychleji do svých výsledků zahrnuje aktuální témata (např. ta, která jsou zrovna „in“ v sociálních sítích), na nichž se ovšem snaží přiživit i i podvodníci. Rychlost Googlu má pak za důsledek také to, že po určitou dobu se zde objevují podvodné odkazy.

Druhá věc je, že Google je mezi vyhledávači nejpopulárnější službou, takže pokud podvodníci optimalizují své weby pro vyhledávače, soustředí se především právě na Google. A za třetí, pokud většinový podíl ve vyhledávání má Google, pak pochopitelně i na stránky s malwarem se nejčastěji přijde z Googlu – podíly vyhledávačů v USA (podle comStore Google 63 %, Yahoo 19 %, Bing 13 %) vlastně docela dobře korespondují se statistikami uvedenými výše.

 

Zdroj: PCWorld.com

 

Poznámka: Zahrnutí Twitteru do tohoto výzkumu se na první pohled zdá problematické, stejně jako jiné metodologické aspekty analýzy. Není jasné, zda – dejme tomu – odpovědi z první stránky výsledků Googlu na určitou frázi by procentuálně častěji směřovaly na podvodné weby.

Každopádně celá studie je na webu Barracuda Labs (PDF)

 Komentáře