Namísto videa s Hillary Clintonovou se stáhne trojský kůň

Sotva je za námi den sv. Valentýna, podvodníci se chápou další aktuální události. Spam a škodlivý kód začíná využívat odkazů na prezidentské volby v USA.Sotva je za námi den sv. Valentýna, podvodníci se chápou další aktuální události. Spam a škodlivý kód začíná využívat odkazů na prezidentské volby v USA.

Poslední případ oznámily souběžně firmy McAfee a Symantec. Podvodníci rozesílají spam údajně obsahující video s vystoupením Hillary Clintonové během primárek ve Virginii. Pokud příjemce e-mailu klikne na odkaz nabízející „full video“, dostane se na stránku, odkud se začne stahovat soubor, který se pokusí do počítače nainstalovat trojského koně Srizbi. Infikovaný počítač se pak stane součástí sítě botnetů a hacker ho může používat pro své další cíle, útokům DoS nebo k další distribuci spamu. Kůň Srizbi ohrožuje pouze systémy Windows. Útočníci mají v tomto případě zřejmě vazbu zřejmě na síť Russian Business Network, která je známa tím, že kromě šíření spamu umožňuje hosting malwaru všeho druhu.
Na konci loňského roku byl zaznamenán spam tvářící se jako kampaň na podporu republikánského kandidáta Rona Paula. I zde byl použit trójan Srizbi a stopy v tomto případě vedly na Ukrajinu.

S blížícími se prezidentskými volbami v USA bude podobných triků ze strany hackerů nejspíš výrazně přibývat. Očekávají se také podvody spojené s výzvou, aby příjemci e-mailu poslali preferovaným kandidátům příspěvky na volební kampaň. Podobné triky byly v USA použity například i v době řádění hurikánu Katrina.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Cíle hackerů pro rok 2008 - prezidentské volby v USA a olympiáda v Pekingu


Komentáře