Nejběžnější internetové vánoční podvody

Společnost McAfee vydala varování před 12 hlavními typy on-line podvodů, jimiž se internetoví zločinci budou snažit ošidit uživatele během vánočních svátků.


V posledních 2 letech kybernetičtí podvodníci připravili uživatele Internetu o 8 miliard dolarů. Během vánoc přirozeně probíhají veškeré typy podvodů, typické pro toto období jsou navíc: 

 

Phishing maskovaný za charitu

Podvodníci využívají skutečnosti, že během svátků mají lidé větší sklon k dobročinnosti. Rozesílají tedy e-maily, které předstírají, že jejich odesilatelem je reálně existující charitativní organizace. Snaží se přilákat uživatele na podvodné stránky, jejichž cílem je ukrást darované prostředky, údaje o platebních kartách i identity dárců.

 

Falešné účty

Během svátků a nákupní horečky podvodníci často rozesílají falešné účty tvářící se jako faktury od doručovacích služeb. V e-mailech mohou například požadovat zaslání informací o platební kartě (předstírají, že proto, aby si z ní mohli strhnout peníze za doručené zboží) nebo tvrdit, že k doručení balíčku je třeba vyplnění nějakého formuláře. V prvním případě dojde ke krádeži informací o kartě, ve druhém se po otevření příslušného souboru do počítače nainstaluje malware.

 

Rizika vánočních elektronických pohlednic

Podvodníci s oblibou rozesílají vánoční blahopřání v podobě připojeného souboru v PowerPointu, který obsahuje malware. V loňském roce laboratoře společnosti McAfee odhalily také červa, který se maskoval jako elektronická pohlednice služby Hallmark nebo jako vánoční nabídky společností McDonald’s a Coca-Cola.

 

Nákupy z hotspotů 

Společnost Forrester Research předpovídá, že on-line nákupy v letošní vánoční sezóně opět vzrostou. Hackeři se snaží sledovat aktivity uživatelů, kteří své nákupy provádějí přes nezabezpečené přístupové body (hotspoty) Wi-Fi sítí. Důsledkem může být odcizení osobních dat. Společnost McAfee varuje uživatele, aby nikdy neprováděli nákupy přes Internet z veřejných počítačů a z nezabezpečených (otevřených) Wi-Fi sítí.

 

Koledy a tapety

Během Vánoc podvodníci vytvářejí podvodné weby cílené na uživatele, kteří vyhledávají vánoční hudbu, vyzváněcí melodie pro mobilní telefony, tapety na plochu Windows nebo spořiče obrazovky. Stahování souborů tematicky se vztahujících k Vánocům může počítač infikovat spywarem, adwarem nebo jiným malwarem.Komentáře