Nejnebezpečnější celebrity: Jessica Biel a Dana Morávková

Společnost McAfee zveřejnila výsledky své studie mapující rizika vyhledávání na Internetu.


Žebříčku celebrit, při jejichž hledání se uživatel může s největší pravděpodobností dostat na podvodné weby, vévodí jména hollywoodských hvězd  a dalších lidí ze světa show businessu. Naopak například stránky, které vyhledávače vracejí jako odpověď na dotazy Barack Obama nebo Michelle Obama, představují relativně menší riziko.

   Společnost McAfee získala své výsledky analýzou odpovědí vyhledávačů Google, Yahoo a Bing (nový vyhledávač Microsoftu) včetně  některých jejich místních verzí.

   Vyhledávání  řetězců „Jessica Biel”, „Jessica Biel downloads,”  „Jessica Biel wallpaper,” „Jessica Biel screen savers,” „Jessica Biel photos” a „Jessica Biel videos“ vede  v 1 případu z 5 k odkazu na stánky, které představují pro návštěvníka hrozbu, ať už jsou spojeny se spywarem, adwarem, spamem, phishingem, viry nebo jiným malwarem.

   Sledování  novinek o pop kulturních hvězdách a stahování souvisejícího obsahu představuje pro uživatele Internetu vážné riziko. Také podvodníci sledují zájem uživatelů, novinky, výročí i trendy ve vyhledávání a tomu přizpůsobují své aktivity. Internetoví podvodníci zneužívají zájmu uživatelů o celebrity, nabízejí na svých webech ke stažení související tapety, spořiče obrazovky, obrázky, videa či vyzváněcí melodie pro mobilní telefony. Za tímto obsahem „zdarma“ ke stažení se však často skrývá malware. Na první pohled tyto malwarové weby působí jako legitimní stránky.

   Společnost McAfee hodnotí rizikovost stránek na základě své technologie SiteAdvisor. Tento zdarma dostupný doplněk k webovému prohlížeči označuje stránky (a odkazy na ně ve vyhledávači) třemi barevnými známkami: zeleně označené stránky jsou bezpečné, žluté potenciálně rizikové a červeně označené představují v případě návštěvy pro uživatele vážnou hrozbu. Značení výsledků ve vyhledávači upozorňuje uživatele na rizika, které daný web představuje, ještě předtím, než ho navštíví. Pořadí rizikovosti jednotlivých celebrit sestavuje společnost McAfee podle celkového podílu „žlutých“ a „červených“ odkazů.

   Pořadí  celebrit podle míry rizikových odkazů  ve výsledcích vyhledávače (spolu  
   s podílem rizikových odkazů):

   1. Jessica Biel – 20,1 %

   2. Beyonce – 17,9%

   3. Jennifer Aniston – 17,6%

   4. Tom Brady – 17,4%

   5. Jessica Simpson – 17,3%

   6. Gisele Bunchen – 15,8%

   7. Miley Cyrus – 15,5%

   8. Megan Fox and Angelina Jolie – 15,3%

   9. Ashley Tisdale – 14,9%

   10. Brad Pitt – 14,8%

   11. Reese Witherspoon – 14,4%

   12. Britney Spears – 14,3%

   13. Rihanna – 14,1%

   14. Lindsay Lohan – 14 %

   15. Kim Kardashian – 13,8 %

   Pro srovnání, ve stejném průzkumu provedeném v loňském roce připadla pozice nejnebezpečnější hvězdy Bradu Pittovi. Loňské výsledky viz článek Brad Pitt sesadil Paris Hilton

   Před dvěma roky, při prvním průzkumu společnosti McAfee, obsadila tuto příčku Paris Hilton. Překvapivě se mezi z hlediska vyhledávání nejrizikovějšími veřejně známými osobnostmi letos neumístil americký prezidentský pár. Barack Obama by v tomto žebříčku obsadil 34. místo a jeho manželka až 39. Tom Brady a Gisele Bundchen, kteří jsou dnes z hlediska rizikovosti na 4. a 6. místě, se v loňském žebříčku vůbec neobjevili – ukazuje to, že podvodníci pečlivě sledují proměnlivý zájem uživatelů i médií o jednotlivé celebrity.

   Společnost McAfee provedla tento průzkum také  pro jednotlivé země regionu EMEA (Evropa, Blízký  východ, Afrika). Pokud pomineme jména již zmíněná v hlavním žebříčku, ve Francii se uživatelé nejspíše mohou vystavit ohrožení při vyhledávání jména Zidane Zinédine, v Německu je to Diane Kruger, v Polsku Dorota Rabczewska.

   

  Výsledky pro uživatele v ČR ukazují,  že nejnebezpečnější tuzemskou celebritou je z hlediska internetového vyhledávání herečka a moderátorka Dana Morávková. Jako rizikové vyhodnocuje aplikace McAfee SiteAdvisor až 6,8 % odpovědí, které vyhledávače vrátí po zadání jejího jména. Uživatelé z ČR narážejí často na podvodné weby také při vyhledávání jmen Jennifer Aniston či Karel Gott.


  Výsledky pro ČR (podíl rizikových odkazů)

   

   1. Dana Morávková 6,80 %
   2. Jennifer Aniston 6,40 %
   3. Karel Gott 5,61 %
   4. Linda Rybová 5,00 %
   5. Beyonce 4,91 %
   6. Agáta Hanychová 4,60 %
   7. Simona Krainová 4,20 %
   8. Václav Havel 4,00 %
   9. Daniel Landa a Miley Cyrus 3,85 %
   10. Juraj Herz 3,80 %
   11. Jessica Simpson, Jessica Biel a Jaromír Jágr 3,60 %
   12. Jan Fischer 3,40 %
   13. Helena Houdová 3,20 %
   14. Tom Brady a Mahulena Bočanová 3,00 %
   15. Vojta Dyk, Marek Eben, Libor Sula a Tereza Maxová 2,80 %
   16. Dara Rolins 2,45 %
   17. Leoš Mareš a Michal Viewegh 2,40 %
   18. Pepa Vojtek 2,28 %
   19. Jiří Menzl a Tomáš Rosický 2,20 %
   20. Radek Štěpánek, Barbora Špotáková a Petr Čech 2,00 %
   21. Pavel Nedvěd 1,80 %
   22. Eva Farna 1,75 %
   23. Roman Vojtek 1,60 %
   24. Míša Ochotská 1,40 %
   25. Jiří Hudler 1,20 %
   26. Roman Šebrle 1,00 %

     Komentáře