Nejnebezpečnější doménou zemí je Hongkong

Studie Mapping the Mal Web vede k závěru, že 19,2 % všech webových serverů v doméně .hk představuje pro uživatele webu bezpečnostní hrozbu. V pořadí druhou nejnebezpečnější doménou je letos Čína (.cn), kde toto číslo dosahuje 11 %.Doména Hongkong (.hk) poskočila o 28 míst a stala se z hlediska pohybu a vyhledávání na webu nejnebezpečnější doménou vůbec. K takovému závěru dospěl právě zveřejněný průzkum společnosti McAfee s názvem Mapping the Mal Web Revisited (Aktualizované mapování škodlivých webů). Hongkong převzal „prvenství“ od státu Tokelau, malého jihopacifického ostrůvku s 1 500 obyvateli.

„Naše druhá výroční studie Mapping the Mal Web, popisující nejrizikovější a nejbezpečnější místa na webu, vede k závěru, že 19,2 % všech webových serverů v doméně .hk představuje pro uživatele webu bezpečnostní hrozbu. V pořadí druhou nejnebezpečnější doménou je letos Čína (.cn), kde toto číslo dosahuje 11 %. Na opačném konci žebříčku bylo Irsko (.ie) vystřídáno Finskem (.fi). Doména Finska je pro návštěvníky nejbezpečnější vůbec a množství nebezpečných serverů zde činí pouze 0,05 %. Na druhém místě je z hlediska bezpečnosti doména Japonsko (.jp).“, říká Vladimír Brož, Territory Manager pro ČR a SR společnosti McAfee.

Nejnebezpečnější generická doména představuje oproti průzkumu z roku 2007 ještě větší riziko: 11,8 % všech serverů v doméně .info obsahuje bezpečností hrozby a celkově se jedná o třetí nejnebezpečnější doménu nejvyšší úrovně vůbec. Nejbezpečnější generickou doménou je doména amerických vládních institucí .gov. Celkově nejpoužívanější doména .com je celkově devátou nejrizikovější.

Společnost McAfee analyzovala pomocí technologie McAfee SiteAdvisor 9,9 milionů často navštěvovaných webových serverů ve 265 různých zemích a v generických doménách.

Aplikace SiteAdvisor přiřazuje červené označení doménám poskytujícím útočiště serverům, které obsahují adware, spyware nebo viry, generují masivně okna typu pop-up, pokoušejí se zneužít chyby ve webových prohlížečích nebo obsahují odkazy na jiné „červeně“ označené servery. Domény, v nichž se nacházejí bezpečné servery, jsou označeny zeleně.

Co se týče domén jednotlivých států, Rumunsko (.ro) a Rusko (.ru) zůstávají mezi pěti nejnebezpečnějšími s 6,75 % a 6 % serverů, které byly vyhodnoceny jako rizikové. Bezpečné prostředí z hlediska návštěvníků webových stránek představovaly v obou posledních letech domény Japonska (.jp) a Austrálie (.au). V Evropě se meziročně výrazně zvýšil počet rizikových serverů v doméně Španělska (.es) – o 91 %.

Viz také:
Jak na ochutnávače domén: co chystá ICANN a Google
DNSSEC: Doména cz má být bezpečnější


Komentáře