Nejnovější trojský kůň pro Linux -- jednoduchý a nesmírně účinný

Ruská skupina kyberzločinců začala využívat nový trojan Fysbis. Ten má modulární podobu a dokáže krást data z Linuxu bez nutnosti přístupu k rootu.

Nejnovější trojský kůň pro Linux --  jednoduchý a nesmírně účinný


Kyberšpionážní skupina známá jako Pawn Storm začala v rámci linuxových systémů jednoduchý, ale velmi účinný trojan, který pro svou nekalou činnost nepotřebuje žádná vysoká oprávnění.

Trojský kůň Fysbis umožňuje útočit prostřednictvím plug-inů. „Fysbis se dokáže nainstalovat do systému, aniž by k tomu potřeboval root privilegia,“ uvádějí výzkumníci z Palo Alto Networks, kteří na aktivity skupiny upozorňují. „Útočníci tak mají daleko širší možnosti.“

Primárně je Fysbis určený ke krádeži dat a jako takový ani nepotřebuje získat nadvládu nad celým systémem, k potřebným dokumentům či aktivitám uživatele, se dokáže dostat i bez ní.

A je tak prý důkazem, že takzvané pokročilé perzistentní hrozby (APT – Advanced persistent threat), často vůbec pokročilé být nemusejí, aby s nimi útočníci dosáhli svého cíle.

„Navzdory přetrvávající domněnce (a falešnému pocitu bezpečí), že Linux skýtá vyšší stupně ochrany, hrozba tu existuje a jeho zranitelnost zkouší zkušenější útočníci,“ uvádějí experti firmy Palo Alto.

Podle společnosti navíc může být odhalení útoků na Linux podstatně složitější než například v případě Windows, jelikož uživatelé Linuxu bezpečnostní opatření často podceňují.

I to může být důvod toho, proč útoků na linuxové systémy v posledních letech přibývá.

Pawn Storm, známá rovněž jako APT28, Sofacy nebo Sednit, je skupina útočníků, která o sobě dává vědět už od roku 2007. Od té doby si ke svým útokům vyhlédla vládní, bezpečnostní, ale i vojenské organizace, stejně jako média, ukrajinské politické aktivisty nebo kritiky Kremlu.

Často přitom útočí prostřednictvím tzv. zero day exploits – tedy útoků využívajících zranitelnosti softwaru, která ještě není obecně známá, cizí jí však není ani cílený spear-phishing využívající škodlivé e-mailové přílohy. Jednu ze svých přezdívek skupina získala po backdoorovém programu pro Windows Sednit, útočí však i na systémy Mac OS X, Linux či mobilní systémy.

Úvodní foto: Fotolia © profit_image


Komentáře