Nejpřísnější filtr Internetu má Írán

Organizace OpenNet Initiative uvedla, že míra filtrace internetu je v Íránu dnes největší ze všech sledovaných zemí vůbec. Již v minulosti se blokování týkalo erotiky či webů politického disentu, v poslední době se ale záběr blokování „politického“ obsahu výrazně rozšířil...Poslední politický vývoj v Íránu je provázen stoupajícími restrikcemi i v oblasti internetu. Organizace OpenNet Initiative uvedla, že míra filtrace internetu je v Íránu dnes největší ze všech sledovaných zemí vůbec.
Již v minulosti se blokování týkalo erotiky či webů politického disentu, v poslední době se ale záběr blokování „politického“ obsahu výrazně rozšířil a zahrnul například i weby náboženských skupin, které jsou (alespoň ze západního pohledu) íránskému režimu vlastně celkem blízké. Nepřístupné jsou tak z Íránu například i weby některých konzervativních kritiků současného prezidenta, ba i osobní web manželky jeho tiskového mluvčího. Íránská vláda se snaží také zpomalovat internetové připojení a brání místním poskytovatelům nabízet větší rychlosti než 128 kb/s.
Filtrování internetového obsahu provádí Írán již od roku 2001. Od stejné doby se mezi uživateli samozřejmě šíří i software, který má filtry obejít.

Zdroj: New Scientist


Komentáře