Nejrozšířenější malwarovou rodinou byl v únoru botnet Kelihos

Check Point Software Technologies zveřejnil únorový Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého se downloader Hancitor poprvé umístil v Top 5 nejrozšířenějších malwarových rodin.


Na první místo se naopak vyhoupl botnet Kelihos, který odsunul na druhou pozici ransomware Cryptowall. Na 3. příčce byl rootkit HackerDefender.

 

Top 10 malwarových rodin v České republice – únor 2017

Malwarová rodina

Popis

Kelihos

Botnet Kelihos (neboli Hlux) je P2P botnet zapojený především do krádeží bitcoinů, těžení bitcoinu a odesílání nevyžádané pošty. Šíří se prostřednictvím spamu, který obsahuje odkazy na další malware. Botnet může také komunikovat s ostatními počítači a vyměňovat informace o zasílání spamu, krást citlivé informace nebo stáhnout a spustit škodlivé soubory. Pozdější verze se většinou šíří přes weby sociálních sítí, zejména Facebook.

Cryptowall

Cryptowall je hlavní ransomwarový trojan, který šifruje soubory na infikovaném počítači a pak žádá po uživatelích zaplacení výkupného za dešifrování. Šíří se prostřednictvím škodlivých reklamních a phishingových kampaní. Cryptowall se poprvé objevil v roce 2014.

HackerDefender

HackerDefender je rootkit pro Windows 2000 a Windows XP a může fungovat i na pozdějších verzích Windows NT. Rootkit upravuje různé funkce ve Windows a API, aby se vyhnul detekci bezpečnostním softwarem. HackerDefender je široce rozšířený, protože je volně k dispozici na internetu a lze snadno nainstalovat.

Conficker

Conficker je počítačový červ, který se zaměřuje na operační systém Windows. Využívá zranitelnosti v operačním systému a zkouší odhadnout administrátorské heslo pro další šíření a vytvoření botnetu. Infekce umožňuje útočníkovi získat přístup k osobním údajům uživatelů, jako jsou bankovní údaje, čísla kreditních karet nebo hesla. Červ původně cílil na uživatele komunikačních stránek, jako jsou Facebook, Skype a e-mailové stránky.

Fareit

Fareit je trojský kůň, který byl poprvé detekován v roce 2012 a jeho varianty obvykle kradou uživatelský jména a hesla uložená ve webových prohlížečích. Navíc kradou také identifikační údaje k e-mailu a FTP, jako jsou seznam adresářů, heslo, číslo portu, název serveru, typ serveru a uživatelské jméno.

TorrentLocker

Torrentlocker je ransomwarová rodina, která šifruje uživatelské dokumenty, obrázky a další typy souborů. Útočníci po oběti požadují za dešifrování platbu 4,1 bitcoinů (přibližně 1800 dolarů).

Slammer

Paměťový rezidentní červ cíleně útočí na Microsoft SQL 2000. Rychlé šíření umožňuje využít DoS útoky na vytipované cíle.

Delf

Delf je velká rodina trojských koňů, používaných ke krádežím dat. Některé varianty se liší tak výrazně, že jsou klasifikovány jako červy nebo viry.

Škodlivé aktivity jsou velmi variabilní, od ukončování procesů, přes krádeže dat až po stahování dalšího malwaru.

RookieUA

RookieUA je určen ke krádežím informací. Získává informace o uživatelských účtech, jako jsou přihlašovací jména a hesla, a odesílá je na vzdálený server. HTTP komunikace probíhá pomocí neobvyklého uživatelského agenta RookIE/1.0.

Hancitor

Downloader využívany k instalaci škodlivého kódu, jako jsou bankovní trojany a ransowmare na infikovaných strojích. Hancitor, někdy označovaný také jako Chanitor, se obvykle šíří prostřednictvím Office dokumentů s makry ve phishingových e-mailech s „důležitými“ zprávami, jako jsou hlasové zprávy, faxy nebo faktury.

Graftor

Graftor je adware a zneužívá webový prohlížeč. Svými vlastnostmi se podobá trojskému koni. Může být použit jako nástroj pro stažení dalších škodlivých kódů. Je také znám pro skrývání spustitelných příkazů a DLL v PNG souborech, aby se vyhnul detekci. Některými dodavateli je vnímán jen jako nežádoucí program, ale Graftor má rootkitové schopnosti a C&C funkce, které z něj dělají mnohem nebezpečnější malware, než je jen obyčejný adware.

 

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky, a pro to využívá informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. 

Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty, obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek a identifikuje miliony malwarových typů každý den.Úvodní foto: © Gunnar Assmy - Fotolia.com


Komentáře