Německo zakázalo prodej chytrých hodinek pro děti

V Německu zakázali prodej chytrých hodinek určených pro děti. Podle tamních úřadů jde o špehovací zařízení.

Německo zakázalo prodej chytrých hodinek pro děti


Federal Network Agency, regulující mimo jiné i telekomunikaci, vyzvala rodiče, kteří svým dětem koupili chytré hodinky, aby je zničili. Dle agentury skrze ně mohou být děti špehovány.

Z obdobných důvodů agentura už před časem zakázala prodej dětské panenky napojené na internet. Podle Kena Munra, bezpečnostního experta společnosti Pen Test Partners, může jít o klíčové rozhodnutí v oblasti s internetem propojených zařízení.

„Chabě zabezpečená chytrá zařízení mohou být snadno napadnuta, což vzbuzuje vážné obavy obzvlášť v souvislosti s dětskými hodinkami s GPS, navrženými paradoxně pro jejich ochranu. Absence předpisů týkajících se internetu věcí je šokující a vede k tomu, že ledabylejší výrobci prodávají nebezpečně nezabezpečené chytré produkty,“ komentuje Munro.

Dle prezidenta Jochena Homanna už agentura zakročila proti několika firmám, které takové hodinky na internetu nabízely.

„Prostřednictvím speciální aplikace můžou rodiče skrz tyto hodinky odposlouchávat okolí svého dítěte a zjistili jsme, že rodiče toho využívají například k tomu, aby poslouchali výklad učitele ve škole.“ I na základě tohoto poznatku agentura vyzvala školy, aby učitelé možné používaní hodinek dětmi věnovali zvýšenou pozornost.

Chytré hodinky pro děti obvykle cílí na ty mezi pátým a dvanáctým rokem věku a většina z nich díky zabudované sim kartě nabízí i omezenou telefonní funkčnost. Norský úřad pro ochranu spotřebitelů přitom v říjnu zveřejnil zprávu, která ukázala, že některé modely jsou z hlediska bezpečnosti chybové, kupříkladu vůbec nevyužívající šifrování dat. Lze se do nich prý nabourat s využitím „základních hackerských znalostí“, dítě sledovat anebo přeprogramovat GPS tak, aby ukazovala jinou polohu, než ve které se skutečně nachází.

„Tenhle zákaz je jasným signálem pro výrobce podobných produktů pro děti, že musí být bezpečnější,“ hodnotí krok německých kolegů Finn Myrstad z norského úřadu. Podle něj by se však tématem měly zabývat státy napříč celou Evropou.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře